מדריך עסקיםלוח אירועיםדרושיםנדל"ןיד שניהרכביםהקניון הכתוםכתום TVהוספת עסק
התחברות

התחבר / הרשםשכחתי סיסמא
חדשות
מזג האוויר

המדריך המשפטי ליזם המתחיל

עו

4.זכות סירוב ראשונה (Right of First Refusal)
תניה זו קובעת כי היה ומי מהצדדים יחפוץ להעביר את מניותיו בחברה (כולן או חלקן) לאדם אחר (בין במכר ובין ע"פ צו בימ"ש) חובה עליו להציען תחילה לבעלי המניות האחרים בחברה. תניה זו נועדה למנוע מצב שאחד בו במקום אחד בעלי-המניות יכנס לחברה שותף זר, אשר יתר בעלי-המניות אינם רוצים בו.

5.זכות הצטרפות (Tag Along)
אם אחד מבעלי המניות יקבל הצעה למכור את חלקו בחברה, יהיו זכאים יתר בין המניות לכפות את הצטרפותם למכירה. תניה זו מונעת מצב בו הבעלים של רוב המניות בחברה ימכור את מניותיו למשקיע חיצוני (ולמעשה, את השליטה בחברה) וכך יעשה "אקזיט" לבד ויותיר את יתר השותפים עם משקיע זר ששולט בחברה.

6.זכות מצרנות (Preemptive Right)
תניה הקובעת כי ככל שהחברה תבקש להנפיק מניות חדשות לכל אדם שהוא, יהיו זכאים המייסדים שיונפקו להם מניות גם כן, באופן שישמור על חלקם היחסי בחברה (שלא "ידוללו").

7.זכות יציאה מחברה
תניה המקנה לכל מייסד את הזכות למכור את המניות בחזרה לחברה או לכפות על יתר בעלי המניות לרכוש ממנו את מניותיו, במצב של "קיפאון" (Dead lock) בניהול החברה במשך פרק זמן מסוים.

8. זכות אנטי דילול (Anti-Dilution Right)
במקרה שבעתיד יושקעו כספים בחברה לפיו שווי נמוך לכל מניה מזה שהשקיעו המייסדים, ערך המניות שלהם ירד. לכן, תניה זו מקנה לכל מייסד את הזכות למנוע פעולות מסוימות, במטרה לשמור על ערך השקעתו ואחוז ההחזקה שלו בחברה.

רשימה זו מהווה רק דוגמא, על קצה המזלג, לתנאים חיוניים ואף הכרחיים בכל הסכם מייסדים. בפועל, יש להתאים כל הסכם בהתאם למידותיו ורצונותיו של המבקש. מלאכה זו מורכבת למדי ומומלץ להיעזר בעורך-דין בעל ניסיון בכדי לבצעה בהצלחה.
 
משרד עו"ד אהרוני עוסק בתחום המסחי-אזרחי, דיני מקרקעין, עזבונות. פועל במשרדים בלוס-אנג'לס ובתל אביב. נשמח להשיב על כל שאלה משפטית הנוגעת לישראל וארה"ב

 

מאמרים מעסקים ביש"ע


 

 

 

 

 

   
בזכות הדרבוקה
סיפורי ניסים- חלק א'

קסמי אמונה
הקסם והאמונה

  קוראים לעזרה הישראלים ממלאים את הוואקום שמע ישראל
סיפור בתרגום

ארלה בר-דוד
שיטה חדשה- פתרון לבעיות קשב וריכוז

  

 

         

נשמח לשמוע מה דעתכם!

כתבו תגובה


תגובות

1.
פקחת את עיני
שלום ,שמחתי לקרוא ולהחכים בעניין וחבל שלא ראיתי זאת קודם, יתכן ובעתיד אזדקק לייעוץ בהקשר זה. 
בברכה , רון
16.5.13