מדריך עסקיםלוח אירועיםדרושיםנדל"ןיד שניהרכביםהקניון הכתוםכתום TVהוספת עסק
התחברות

התחבר / הרשםשכחתי סיסמא
חדשות
מזג האוויר

מה הקשר בין תורת הנפש שבחסידות לתורת הרב קוק, פרחי באך, תרפיה באמנות, שיאצו, פסיכודרמה ושיטות טיפול רבות נוספות?

 


מאת שמעון כהן

מה הקשר בין תורת הנפש שבחסידות לתורת הרב קוק, פרחי באך, תרפיה באמנות, שיאצו, פסיכודרמה ושיטות טיפול רבות נוספות?
מסתבר שהדברים קשורים ואפילו מתחברים. ב'חצר הגפן' של אסנת קלנגל, חוברות שיטות טיפול נפשיות רבות לעזרתן של נשים מכל רחבי הארץ.


אל 'חצר הגפן' שהקימה באלון מורה, כינסה המטפלת אסנת קלנגל שורת סוגי טיפול רוחני ופיזי המותאמים לנשים.
את מגוון הטיפולים בהם התמחתה במרוצת השנים מציעה קלנגל באופן המותאם לכל מטופלת ומטופלת על פי הצורך הממוקד עימו היא מתמודדת.
 
על ראשית עיסוקה בתחומי הנפש היא מספרת כי כבר מגיל צעיר התעניינה בפסיכולוגיה ומסתרי הנפש אותם ראתה כעמוקים ומסקרנים ביותר. בשנות לימודיה האקדמיות הראשונות במכללת אורות קשרה בין העיסוק בנפש האדם לבין מקורות היהדות קישור בו היא עוסקת גם היום. קשר ישיר והדוק היא מוצאת בין תורות הנפש המתקדמות ביותר לבין מקורות חז"ל הקדומים והחדשים כסדרת ספרי 'מכתב מאליהו, כתבי הרב קוק, כתבי חסידויות סלונים, חב"ד ברסלב ועוד.

לצד הבנת הערך שבתיקון המידות חסרה לקלנגל התוויית הדרך המעשית הפרקטית והמותאמת לכל אדם ואדם. "ברור לכולם שכעס זה לא טוב, אבל לא ברור איך יוצאים ממנו. לא מצאתי לכך מענה והמשכתי בחיפוש", היא מספרת על הסוגיה ששלחה אותה ללימודי תרפיה באומנות כמו גם לפרחי באך; אותן תמציות פרחים המסייעות במציאת האיזון הנפשי והפיסי להתמודדות עם דיכאון, עייפות כרונית, חרדות ועוד.

המטופלת הראשונה של אסנת בפרחי בך הייתה היא עצמה. היה זה כאשר ביקשה להיות ממוקדת במבחן הנהיגה שלה, ומסתבר שגם שם זה עבד.

 

בהמשך דרכה למדה אסנת קלנגל הנחיית דמיון מודרך בשיטה המקובלת ובשיטתו של עמית קדם, אותה היא מוצאת כעדיפה.
"בדמיון המודרך הנובע יש דו שיח פנימי בין החלקים השונים של הנפש שלנו .דו שיח פנימי זה מתנהל בתוכנו מבלי שאנחנו מודעים לו ומנהל עבורנו את החיים", היא אומרת ומציגה דוגמה: "כאשר יש בנו חלק פנימי החושש מיצירת קשר עם אנשים הוא ייטען באוזנינו הפנימית שהקשר הזה מסוכן עבורנו ואנו עלולים להיפגע ממנו. הטענות הללו ישתיקו את הקול אחר שקורא בתוכנו "אני כן יכול". כאשר בטיפול אנחנו מביאים לקדמת הבמה את ה'שחקנים' הללו אנחנו מגיעים למקום של בחירה, למקום של מנהלים ולא מנוהלים. כאשר אישה בוחרת להיות במקום של מסוגלות ובחירה ביכולת לפעול אסייע לה עם פרחי באך שיחזקו בה את האמונה הפנימית ואת היכולת להתמודד עם טראומות מן העבר, כך גם את הכרעת הפחד מפני כשלון, את התחברות לאני הפנימי ועוד".דמיון מודרך (המחשה)

אל שורת הטיפולים בהם התמחתה הוסיפה אסנת גם שיאצו פנים.
לדבריה הרפואה הסינית העתיקה התגלתה כמשתלבת היטב עם הגישה היהודית.
"הדברים התחברו לי בעיקר עם העיקרון לפיו "אחד אמר האלוקים שתיים זו שמעתי", העיקרון המלמד שהעולם כולו מורכב מזוגות היוצרים שלם אחד. הגישה הזו עומדת בבסיס העבודה שלי ובאה לביטוי במקומות רבים. כאשר יש חושך גדול במקום אחד ברור לי שבצד השני של אותו עניין עצמו יתגלה אור גדול שאין צורך לייבא אותו מבחוץ. הוא נמצא שם בפנים וצריך רק לגלות אותו. כאשר קיים פחד חזק באותו מקום יש שם גם עוצמות אדירות וכאשר מתגלה דאגה ברור שקיים גם מקום של חוזק וחוסן וכן הלאה. הגישה הזו מאפשרת לי  לראות את האדם השלם שמאחורי הכאב. זוהי תפיסה שמאפשרת לי שלא ליפול יחד עם המטופלת לבור עמוק וחשוך שאי אפשר לצאת ממנו".
 
נטייתה הטבעית של אסנת אל עולם הסוד שלחה אותה ללימוד קורס הילינג עם אותיות.
לדבריה המשיכה לחסידות ולמסתורין של העולם באה לידי ביטוי בתחום זה.
"הילינג הוא כלי המשתמש בכוחות שאינם נראים לעיניים, בכוח הרוח, שכמו כולם גם אני מאמינה שהוא המניע של העולם. לכן גם הרחבתי ולמדתי מדיטציה יהודית, שבמונחים שלנו אפשר לקרוא לזה התבוננות, או כפי שהרבי מפייסצנה קורא לזה 'השקטה' ויש מפיו הדרכה מעשית שאותה בניתי כסדנא בהתבוננות פנימית".

על עבודתה המורכבת עם המטופלות בסדנה שהקימה היא מספרת:
"אני משתדלת לעבוד עם המטופלות בכל הרמות הנדרשות. לפעמים צריך 'תיקונים' בתחומים המעשיים של החיים ברמה של פתיחת יומן וארגון נכון של סדר היום, לעיתים מתגלות חסימות ברמת הנפש ואז צריך לפתוח את דרכי הנשימה. לשם כך אני משלבת בעבודה את התהליך המכונה "נשימה מודעת", תהליך בו נשימות מעגליות מסייעות להכנסת חמצן לגוף לניקיון כללי של הנפש והגוף תוך כדי נגיעה ברוח".

 

בטיפוליה עושה אסנת שימוש גם בפסיכודרמה.
"קיימת השפעה חזקה לדו שיח טיפולי עם דמות משמעותית כאשר מייחדים לדמות כסא או מגלמים סיטואציה מהחיים", היא אומרת וגם כאן מציגה דוגמא: "אם קיימת בעיה עם אחד ההורים אני מצרפת כסא שעליו אני "מושיבה" את האב לדו שיח עם הבת, המטופלת. כאשר הבת מגלמת את כל התפקידים ובכך יש לה הזדמנות לראות את הסיטואציה מנקודות מבט שונות. בכך מתאפשר להגיד דברים שלא נאמרו מעולם בחיים האמתיים וחשיפתם פותחת פצעים שיש לטפל בהם".
 

סיפורי מטופלות

השילוב בין דרכי טיפול שונות בעולם הנפש מניב הצלחות רבות עליהן יכולה להעיד אסנת משנות עבודתה הרבות מול מאות נשים שהגיעו אליה מכל רחבי הארץ. כשהיא מתבקשת להציג דוגמאות היא מתקשה מעט לבחור בים המקרים בהם טיפלה, ובכל זאת, היא מציגה כמה:
 
באחד המקרים הגיעה לטיפול צעירה כבת 19 שסבלה מכאבי בטן ומקושי ביציאות במשך מס חודשים.
לאחר שני טיפולים רצופים בתרפיה באמנות התברר כי מקור הלחץ הוא לחץ מצידם של הוריה. היא הצליחה לערוך בנפשה הפרדה מדאגת היתר ההורית ובכך חלפו הכאבים לחלוטין.

 

במקרה אחר הגיעה לאסנת אישה כבת 43 שעברה הפלה ומאז במשך חודשיים הייתה שרויה במעין פאניקה והיסטריה לקראת אירוע משפחתי מתקרב.
אל הטיפול היא הגיעה על מנת "לשרוד את התקופה", כלשונה, או כדי ש"לא להשתגע". כעבור שמונה טיפולים בפאלם תראפי, בפרחי באך, בדמיון מודרך ובאומנות סיכמה היא עצמה ואמרה: "קיבלתי כוח שעזר לי לשרוד את התקופה הקשה ולא להתמוטט. כל יום היה הצלה מלהשתגע".

                   

ה"אני מאמין" של אסנת

כאשר היא מתבקשת להציג את ה'אני מאמין' שלה אומרת אסנת קלנגל:
"אני מאמינה שהבית עומד על האישה. כאשר האישה שמחה, מאוזנת ושלמה עם עצמה תחושתה הטובה מקרינה גם על הבעל והילדים. לעומת זאת אישה הסוחבת את מועקותיה ולא מטפלת בהם הדבר משפיע לרעה על כל הסביבה. אני מודה לבורא עולם על שהוא מאפשר לי לתרום במשהו את חלקי בהקלה מן הסבל.
באות אלי נשים אמיצות, לביאות ממש, שנאבקות לפעמים בחירוף נפש בשדים מן העבר, נשים שעוברות שינוי מדהים. אני מאפשרת להם להשתמש בכלים שבידי בתהליך שלהן, אבל במלוא הכנות אומר ואודה שבתהליך הזה אני רק כלי קטן. את העבודה הקשה הן עושות ועל כך אני מצדיעה לכל אחת ואחת מהן".

           
 

                                                                                                                                                                      
חצר הגפן

חצר הגפן
אסנת קלנגלטיפול רגשי אלטרנטיבי

סיוע בהתמודדות עם משברים ומצוקות נפשיות מתוך תפיסה יהודית.

אסנת: 052-7710732
אתר: http://www.hazar-hagefen.co.il/
מייל: os450@walla.com

 

 

תגובות כתוב תגובה

  

מאמרים נוספים


 

 

שלווה במצפה

 

 

 

heart  

מה הקשר בין אילן רמון למגדל בבל?
תקציר הספר ’מגדל פורח באוויר’
שלווה על ספר המדבר - הצימר הראשון במצפה יריחו הקמת יקב עטור פרסים על גבעה בשומרון: זה התיקון שלי שרה פלד - יוצרת ומעצבת תכשיטי כסף לנשמה מתכוננים לחורף!
תחיה מציגה: מהפכה באופנת הנשים