מדריך עסקיםלוח אירועיםדרושיםנדל"ןיד שניהרכביםהקניון הכתוםכתום TVהוספת עסק
התחברות

התחבר / הרשםשכחתי סיסמא
חדשות
מזג האוויר

להרגיש שהבית שלכם נולד עבורכם, ורק עבורכם.

 
נילי חביב
האדריכל מתכנן, הקבלן בונה והמשפחה עוברת לגור בבית, אך אין בית המתאים לדיירים סטנדרטים. לכל משפחה הרגלים ודפוסי התנהגות שונים ובכדי שהחיים בבית יתנהלו במיטבם יש להתאים את התכנון הנכון עבור כל משפחה בהתחשב בשינויי הרגלי החיים לאורך עונות השנה. בעיצוב הפנים של הבית טמונה פסיכולוגיית האווירה בשילוב עם פונקציונאליות והנדסת אנוש.


הצעד הראשון אחרי שמתקבלת החלטה לבנות או לשפץ בית הוא בניית רשימת הצרכים בהתאם למבנה המשפחה ואורח חייה, ככל שחקר הצרכים יהיה מעמיק יותר- בניית הבית/השיפוץ יהיה מוצלח יותר. על כן כדאי לחשוב על כל מצבי החיים השונים שאנו עוברים ו/או עלולים לעבור ( גם שנים רבות קדימה...) בכל אחת מעונות השנה המתחלפות. שכן התנהלות משפחה בעונת הקיץ שונה מאד מהתנהלותה בחורף. אורך הזמן שאנו מבלים בפנים לעומת הבחוץ, שעות האור לעומת שעות החושך משנים גם הם את סדרי חיינו ועוד... כל אלה מהווים שיקול תכנוני ועיצובי שיש לקחת בחשבון. חשיבה מעמיקה תפיק את המירב.

הצעד השני הוא הבנת תהליך העבודה ,בחירת אדריכל/מעצב, מה ניתן לעשות ומה לא ואיך עובד כל התהליך, בדיקת כל פונקציה מתוכננת –האם היא אכן עונה על הצרכים שהוגדרו מראש, חשיפה לחומרים וסגנונות, מה היתרונות והחסרונות של כל חומר, כיצד כל חומר מגיב למגע עם מים, רוח ושמש, עמידות חוץ ופנים, ומה קודם למה בסדרי העדיפויות זאת על מנת לעשות שימוש מושכל בתקציב העומד לרשותנו.

 

נתייחס לחללים השונים, על תפקודם השונה בתכלית, על מנת לעזור לנו בקבלת החלטות תכנוניות טובות:

מבואת הכניסה- בין אם היא חלל סגור ומוגדר ובין אם היא חלל פתוח, תמיד יהיה נכון שהיא תכיל אזור אחסון למעילים, תיקים, מפתחות וכו'... אחרת הם מפוזרים בבית.
גם אם תכננתם בפועל במהלך עונת הקיץ יש לחשוב על התאמה לעונת הגשמים, בהן בוץ ולכלוך רב עלול להכנס לביתנו בנקל באם לא נתכנן כראוי את מבואת הכניסה.  

המטבח- בטרם התחלנו לתכנן את המטבח יש לבדוק, האם אנחנו מעדיפים אותו פתוח / סגור, האם המטבח הוא מרכז חיי המשפחה או שנסתפק במטבח בגודל ופונקציונליות מינימאלית.
כיוון שבכל בית דפוסי התנהגות והרגלים שונים המטבח הוא החדר היקר ביותר בבית ומאחר ובימינו הוא לא רק מקום שמבשלים בו הוא צריך להיות גם נוח וגם יפה ויש לתכננו בקפידה. 


הקפידו על מרחקי הליכה קצרים בין מקרר, כיור וכיריים, האירו את משטחי העבודה בתאורה קרה ושקועה בתקרה ובדקו אם חומרי הגמר של המטבח גם פרקטיים לתחזוקה ונשמרים לאחר שימוש רב ולאורך זמן ולא רק יפים. 

הסלון- משמש בעיקר את דיירי הבית וחייב להיות שימושי, נעים ונח אך יחד עם זאת הוא חלל ייצוגי וצריך להיות מאורגן ונאה. בעידן החללים הפתוחים אין הרבה קירות בסלון לכן אופן העמדת הרהיטים יתרום רבות לתחושת הארגון. מאחר והסלון מתפקד באופן שונה בכל שעה במהלך היממה ובכל עונה בהתאם לשעות האור והחושך, תכננו מספר סצנות תאורה, לדוגמא תאורה מפזרת אור לשעות אירוח, תאורה עמומה לאווירת ערב שקטה, קחו בחשבון שעות חשכה מוקדמות בזמן ערנות לעומת שעות אור דווקא בזמני שינה ומנוחה. האירו את הסלון באור צהוב לאווירה חמה ונעימה וזכרו- הקירות, הריצוף והתאורה הם הרקע לרהיטים שימלאו את החלל ולכן הם צריכים להשתלב אחד עם השני בהרמוניה ולתת כבוד לאלמנט אותו תרצו להדגיש.

 

אז לאחר התכנון האדריכלי כשכבר יש לנו תכנית מוכנה והדמיה תלת ממדית, אנו כבר יודעים מה הם גדלי החללים, מה היחסים ביניהם, מה הפונקציות שמכיל כל חלל, מה צורת הבית החיצונית ומה הקשר שלו עם הסביבה.

מכאן אנו יכולים לרדת לפרטים הקטנים כמו בחירת לוח חומרים שיאפיין את הסגנון והאווירה בבית בכלל ובכל חלל בנפרד. 

במהלך התכנון יתכן וניתקל בכל מיני מגבלות תכנוניות הנובעות ממימדי המגרש, צורת המגרש, מגבלות חוק התכנון והבניה והתב"ע המקומית, ובעיצוב הפנים לא אחת ניתן להתגבר על מגבלות מסוימות. על ידי שימוש נכון בגוונים, חומרים צורות גיאומטריות מוטיבים מסוימים שתורמים לאפיון הסגנון ועוד. 

      


ניתן לייצר אפקטים שונים אשר נותנים תחושת מרחב לחלל צר, גובה לחלל נמוך, אור לחלל חשוך וכן הלאה. לתאורה נכונה יש תפקיד מכריע בעיצוב פנים, תפקידה של התאורה הוא הרבה מעבר למתן אור נטו. כל אזור בבית אנו מאירים באופן אחר, ישנם אזורים בהם נאפשר מספר אופציות לתאורה כאשר כל אחת תתאים לסיטואציה אחרת.מספר טיפים לעיצוב תאורה

חללים כמו סלון, מעברים וחדרי ילדים נאיר בתאורה שקועה או צמודת תקרה הנותנת אפקט של פיזור האור בחלל באופן שווה. לתאורה זו תתווסף תאורת קיר בעוצמה חלשה ובגוון אור חם. לתאורת אוירה ניתן את אותו אפקט לקבל גם בתאורת לד היקפית ונסתרת. 

במטבח נקפיד על תאורה ממוקדת מעל אזורי העבודה ובנוסף תאורה צמודה/שקועה במרכז החלל המפזרת את האור באופן שווה. 

בפינות אוכל מומלץ למקם תאורה מרכזית מעל מרכז שולחן וזו תמקד את האור אל מרכז השולחן וכך תדגיש את פינת האוכל. ניתן להוסיף תאורה ממוקדת בתוך נישות ומעל אלמנטים שאנו רוצים להדגיש, וחשוב מאוד לזכור כאשר אנו עומדים לרכוש גופי תאורה, תפקידה של התאורה הוא להאיר את החפצים שיש לנו בבית ולא להדגיש דווקא את גופי התאורה עצמם מלבד גוף אחד שתפקידו להדגיש אלמנט מסוים.


ככלל בעיצוב פנים תדמיינו את הבית כבמה שעליה שחקנים על הבמה צריך להיות שחקן אחד ראשי וכל השאר שחקני משנה כך גם בעיצוב פנים לא נכון יהיה להדגיש המון אלמנטים כי אז נוצר חוסר איזון עיצובי מוחלט. כל אלמנט שנדגיש- סביבתו תהווה רקע ותעצים אותו. 

ובעצם לא ניתן להגיד עיצוב יפה או לא יפה, אלא עיצוב נכון או לא נכון - ומילת הקסם היא איזון. ככל שנקפיד על מינונים נכונים וניצור חללים מאוזנים מבחינה חומרית, צורנית, התוצאה שתתקבל תהיה נכונה לנו ללא כל קשר לסגנון עיצובי.

גם בהיבט הפרקטי יש לעיצוב הפנים תפקיד חשוב כמו תכנון ריהוט מותאם אישית לגרים בבית, לגילם, לתפקודם. יצירת מקומות אחסון עם חלוקות נכונות המאפשרות ניצול מקסימאלי ועוד.

לסיכום, כאשר יש אחסון חכם, עיצוב תאורה שמותאם לכל סיטואציה וזמן, תכנון רהיטים פרקטי שמתאים בדיוק לצרכים שלכם ובחירת חומרים וצבעים שנוגעים לכם בנשמה אין ספק שתרגישו שהבית הזה נולד עבורכם ורק עבורכם.

 


נילי חביב

אדריכלית ומעצבת פנים


טלפון: 055-9780957

אתר: www.nilihaviv.co.il

מייל: nilihaviv@bezeqint.net

 


תגובות                                                                                                               | כתוב תגובה
 


  מאמרים נוספים

      
מקסימום פינוק ונוחות ביישוב אש קודש להוציא את הילד שבך... גיבוש של שוקולד "בלעדייך- אני בעצם כלום" זוגיות מהסרטים

'הקול קול יוסף' להפוף סיפורים ומדרשים לדרמה מורכבת ומרגשת

איך מתמודדים בצורה חיובית עם דייט מעצבן?