מדריך עסקיםלוח אירועיםדרושיםנדל"ןיד שניהרכביםהקניון הכתוםכתום TVהוספת עסק
התחברות

התחבר / הרשםשכחתי סיסמא
חדשות
מזג האוויר

על העור ומניעת נזקים - גם בחורף

 
מירב חשאי
העור הוא רקמה גמישה בעלת מספר תפקידים חשובים: העברת תחושות ע"י עצבים זעירים קולטי מגע, לחץ, חום, קור וכאב והגנה מפני הסביבה החיצונית. אך העור שלנו צריך גם שאנחנו נשמור עליו, גם בקיץ וגם בחורף. 


העור שלנו שומר עלינו ותפקידיו רבים וחשובים:
*מניעת חדירת מים וזיהומים (רדיקלים חופשיים) ע"י בלוטות החלב המייצרות חומר דונגי שתפקידו גם לשמור על גמישות העור. 

*קירור הגוף בחום ושמירה על חום הגוף בקור, דרך בלוטות הזיעה וכלי הדם הקטנים שמתרחבים כשחם על מנת לשחרר חום מהגוף ומתכווצים כשקר על מנת למנוע בריחת חום מהגוף.
*הגנה מקרני השמש. בעור ישנם פיגמנטים בשם "מלנין" המגנים על העור מפני כוויות שמש, ומטרתם לצמצם את הפגיעה בעור הנחשף לשמש (גם שמש חורפית) ובמקום להישרף הוא מתכהה, זו הסיבה שבעלי עור כהה פחות נשרפים בשמש, לעומת בעלי עור בהיר שהפיגמנטים בו חלשים והשמש פוגעת בו מהר יותר.

עור של בעלי פצעי אקנה, כווייות או עור שעבר טיפול כלשהו, מועשר בפיגמנטים (מלנין) פי כמה מעור במצב רגיל ובריא, וזאת על מנת שתהא לו הגנה חזקה יותר עד שיתעבה ויתחזק ויחזור למצב הרגיל שלו, זו הסיבה שבמקרים בהם העור עבר התחדשות מסיבה כל שהיא כגון כוויות, אקנה וכד' צריך להיזהר פי כמה בשמש על מנת שלא יוצרו כתמים כהים בעור.

 

חשוב לציין שכולם ובכל זמן, גם בעלי עור כהה וגם בחורף- חייבים למרוח קרם הגנה בחשיפה לשמש מאחר וקרני השמש הרסניות ויכולות לגרום למחלות עור, סרטן, קמטים כתמים ועוד.

השמש אמנם משמשת מקור טוב לוויטמין D שמגיע מקרני ה- UVB, אך לצערנו קרני השמש גם מזיקות וכדאי ביותר להגן על העור עם מקדמי הגנה שונים.

קרניי UVA חודרות גם מבעד לבגד או חלון ואף כאשר שוהים בצל. למעשה הן פוגעות כל עוד יש אור יום, גם בחורף. אך בחורף הן אינן גורמות לכוויות ואודם בעור אלא מזיקות מבלי שנרגיש.

זאת מאחר וקרניי ה UVA הפוגעניות ארוכות יותר מקרני ה UVB והן יכולות לחדור עד לדרמיס- השכבה האמצעית בעור ולחולל פגיעה.

קרני ה UVB הן הקרניים שגורמות לכוויות ונזקים חיצוניים המתריאים לנו על נזק כך שבחורף הנזקים החיצוניים לא תמיד מתרחשים אך בהחלט מתרחשת פגיעה.נתייחס לחללים השונים, על תפקודם השונה בתכלית, על מנת לעזור לנו בקבלת החלטות תכנוניות טובות:

 

בשל כך חשוב ביותר להשתמש בקרם הגנה בחשיפה לשמש גם בחורף וכמובן לוודא בעת הרכישה של הקרם הגנה שהוא מסנן גם את קרינת הUVA וגם את קרני הUVB.

על מנת לוודא קבלת ויטמין D מספקת לגוף ניתן לקחת תוסף דרך הפה.


ניקוי הגוף מרעלים
העור הינו אחד האברים שהגוף מנקז דרכו רעלים מהדם, הכבד והכליות ע"י הוצאת פצעונים מוגלתיים, פסוריאזיס, אגזמה ואף מצביע על בעיות ע"י שינוי גוון העור לחיוור או צהוב, כתמים כהים ועוד.

העור הוא כלי עזר להחדרת חומרים - כגון ויטמינים, לחותנים, שמנים וחומרי ריפוי ע"י מריחה על העור, החומרים עוברים לעור דרך נקבוביות ואף נספגים לעיתים בגוף דרך כלי הדם.

לעור שלוש שכבות:
אפידרמיס – השכבה העליונה – שכבת תאים שקופה למחצה – הקרטינוציטים והמלנוציטים
• דרמיס – השכבה האמצעית – רקמה בסיסית קבועה עתירת שומן ובה כלי דם
• היפודרמיס – השכבה התחתונה והפנימית – רקמה תת עורית.

בעור מצויים בלוטות חלב, זקיקי שיערה, בלוטות זיעה, כלי דם.

העור בנוי מריבוי תאי עור מתחדשים, תאים פברובלסטיים המורכבים מקולגן ואלסטין הנותנים את הגמישות לעור ואת המראה המתוח כשצעירים, ככל שמתבגרים רמת הקולגן והאלסטין בעור פוחתת ולכן העור נעשה רפוי או נפול ואף נוצרים קמטים עמוקים.

 

התאים המלנוציטים נמצאים בתחתית האפידרמיס.
תאים אלה מייצרים את המלנין, שהוא חומר כימי המעניק לעור את צבעו.
כמות המלנוציטים זהה אצל אנשים בהירי עור וכהי עור, אולם בעוד שאצל כהי העור המלנין נוצר כל הזמן והוא מפוזר בכל שכבות האפידרמיס,  בקרב בהירי עור, הוא נוצר רק לאחר חשיפה מתמשכת לשמש, וגם אז רק בכמות מעטה יחסית, כאשר המלנין מתפזר רק בשכבות האפידרמיס התחתונות.
בנוסף, המלנין הנוצר אצל כהי עור הינו יעיל יותר בחסימת קרינת השמש מזה הנוצר אצל בהירי עור.


התאים הקרטינוציטים נמצאים באפידרמיס – שכבת העור החיצונית, והם מסודרים בשכבות. 
השכבה העליונה נקראת השכבה הקרנית, שכבת הביניים מורכבת מתאי קשקש מאורכים.
השכבה התחתונה מכונה שכבת התאים הבזליים. 

        


מאחר ששכבת העור העליונה חשופה באופן מתמיד להשפעות החיצוניות המזיקות, קיים בעור מנגנון מיוחד, שנועד להביא לתחלופה של תאי העור העליונים כל 28 יום או יותר. תאים מהשכבה הבזלית שבתחתית האפידרמיס נודדים כלפי מעלה. במהלך הנדידה הם מתים ויוצרים את שכבת הקרנית, המורכבת למעשה מתאים מתים שמוצמדים זה לזה בחוזקה באמצעות מעין "דבק" ביולוגי, שמטרתו למנוע חדירת חומרים מזיקים, כגון חיידקים ווירוסים.


בזכות התחדשות העור אנו יכולים להתגבר על סימני פצעים, כתמים, ובעיות עור חולפות, כאשר יש מוגלה או חתך עמוק או פגיעה שהגיעה עד להיפודרמיס (השכבה התחתונה הרקמה התת עורית) נוצרת צלקת בעור או סימן שנישאר לאורך שנים.

כיום לאחר מחקרים ופיתוחים של שנים גילו כי ישנם חומרים שיכולים לגרום שינוי בעור ואף להצערתו, שיפור בגמישות, העלמת כתמים, העלמת סימנים מפצעים, שיפור במראה הקמטים, ישנם ויטמינים כגון ויטמין Cו- A , המסייעים בחידוש רקמת העור, נלחמים ברדיקלים חופשיים, גורמים להבהרת העור ועוד. בשימוש יום יומי ע"י מריחה הם יעילים יותר מאשר ע"י בליעה דרך הפה, ו- ויטמין E שיכול להעלים צלקות גם כן יעיל יותר ע"י מריחה יום יומית.

על מנת לשמור על עור צעיר, הדבר הראשוני לפני כל טיפול קוסמטי היא שתית נוזלים, 2 ליטר מים ביום (אפשר בשילוב עם תה ירוק).
כאשר העור עשיר בנוזלים רמת הלחות בו גבוהה הוא נשאר גמיש, רך וקורן ואינו נראה חיוור ודהוי. כך רמת הקולגן והאלסטין נשארת גבוהה לאורך זמן וחילוף החומרים טוב יותר כך שהגוף נקי מרעלים והעור נראה בהיר.


חשוב לסגל אורח חיים בריא, הרגלי שמירה על העור בכל עת הקפדה על תזונה בריאה, עתירת ויטמינים וסיבים תזונתיים, והקפדה על שתייה מרובה. באותה מידה חשוב לטפח את עור הפנים מידי יום, בוקר וערב, על מנת שהעור יישאר צעיר וקורן וללא קמטים. אף פעם לא מאוחר להתחיל, גם אם ישנם כתמים או קמטים על העור ניתן לשפר את מראהו ולגרום לו להראות צעיר יותר וקורן ולמנוע נזק נוסף.


 

 מירב חשאי

קוסמטיקאית, מאפרת, מעצבת שיער ותכשיטים


טלפון: 055-9781696
אתר: www.dkatom.co.il/meravchashai
מייל: asee@bezeqint.net

 

 


תגובות                                                                                                               | כתוב תגובה
 


  מאמרים נוספים

      

מדריך מקוצר להתמודדות עם תקיפות סכין ( ל"ע)

להוציא את הילד שבך... גיבוש של שוקולד "בלעדייך- אני בעצם כלום" זוגיות מהסרטים

'הקול קול יוסף' להפוף סיפורים ומדרשים לדרמה מורכבת ומרגשת

איך מתמודדים בצורה חיובית עם דייט מעצבן?