מדריך עסקיםלוח אירועיםדרושיםנדל"ןיד שניהרכביםהקניון הכתוםכתום TVהוספת עסק
התחברות

התחבר / הרשםשכחתי סיסמא
חדשות
מזג האוויר

מה הקשר בין קסם להתמכרות?
הצגת "כיכר הקסמים"


אמציה האיתן


ההצגה 'כיכר הקסמים'
נוגעת בצורה מעוררת הזדהות בנושא ההתמכרויות למיניהן.

למרות פשטותה היחסית - המסר נקלט.
"אצלנו זה לא קיים".

"בבית ספרנו? בשום אופן".

"זה טוב אולי בשביל החילונים".


תגובות מעין אלו ודאי אוכל לשמוע גם מפיהם של רבים מבין קוראי המדור.

לצערנו, פעמים רבות תגובה כזו לא רק שאינה מועילה, אלא אף יכולה לגרום לנזק משמעותי.

אך לפני התגובה, אולי כדאי שנתייחס להצגה עצמה.
נכון, בדרך כלל על שולחן הניתוח הזה עולים סרטי הווידאו והמחשב למיניהם. הפעם אשנה ממנהגי, לא רק בגלל ימי ספירת העומר, אלא בעיקר בגלל חשיבות הנושא. ההצגה 'כיכר הקסמים' כבר הספיקה לרוץ זמן לא מבוטל לפני שגיליתי אותה, אבל ככל שתופיע יותר כך ייטב.הכל התחיל בחיבור בין רטורנו לאבי באט
רטורנו הוא אחד הפרוייקטים המבורכים, שהגדרתו הרשמית היא: מרכז פסיכו-חינוכי למניעה וטיפול בהתמכרויות. המוסד נחשב לאחד המוצלחים בתחומו, ומנוהל מאז הקמתו בידיו האמונות של הרב איתן אקשטיין.
את אבי באט, תושב עפרה, קצת יותר קשה להגדיר. נדמה לי שהתואר 'איש חינוך' יהיה המתאים ביותר, אבל בשבילו נצטרך להגדיר מחדש את המושג. כולנו יודעים שבשביל להצליח להחזיק קבוצת תלמידים בריכוז יותר מחמש דקות רצופות צריך להיות קוסם. ובכן, אבי הוא קוסם. לא במובן המטאפורי של המילה, אלא במובן הפשוט ביותר. הוא מופיע כקוסם ושולט ברזי המקצוע. לא תוכלו להפתיע אותו מבלי שחפיסת קלפים קסומים מופיעה בכיסו כבאורח פלא.
אבי הוא גם שחקן מצטיין (לא בכדורסל, אלא על הבמה), אבל החכמה הגדולה היא דווקא השילוב בין כל הכישרונות, למטרה אחת מוגדרת- חינוך.

רוצים דוגמה? בבקשה. במופע 'קסמי אמונה' הוא משלב את הקסמים עם דיון ערני בנושא אמונה, והמסקנות נרשמות בלבם של הצופים, הרבה יותר מאשר בשיעור מחשבת ישראל.

העבודה המשותפת של אבי באט ורטורנו הולידה את התסריט להצגה 'כיכר הקסמים'.
הסיפור נכתב על-ידי הרב איתן אקשטיין, והוא מבוסס על אוסף של סיפורים מתוך חייהם המורכבים של מטופליו.
ההצגה עוסקת בדני, שכמו רבים מאיתנו, הפוטנציאל הטמון בו הוא גבוה ביותר, אך המימוש אינו מספק את הוריו ומוריו. אחיו הצעיר חולה, וכך עוברת תשומת הלב של המשפחה מדני אל אחיו. במהלך אירוע שקורה בסביבתו הוא נמצא לבד, והפחד משתק אותו. ואז, כשהוא בשפל רגשי, מגיע חבר שמספר לו על נפלאותיה של כיכר הקסמים. הוא בא רק כדי להסתכל, ומתפתה לקנות את קופסת הקסמים. מכאן מתחיל תהליך של התמכרות, שסופו הוא טרגי, וכולל בתוכו, כמובן, מאבק עם ההורים ואף ניסיון כושל לערב את היועצת בבית הספר.

ודאי כבר גלגלתם בלשונכם את הקשר שבין הקסמים לסמים, אך אבי מדגיש שלא מדובר רק בסמים. ההתמכרויות יכולות להיות לאלכוהול, לאכילה, או לכל דבר אחר - כאשר הדבר החשוב באמת הוא מה שעומד מאחורי ההתמכרות, ובזה יש לו הגדרה מדויקת: בעיה רגשית.
החוכמה היא, לדבריו, לא לתקוף את ההתמכרות עצמה, אלא לזהות את הבעיה הרגשית שעומדת בבסיסה. יחד עם פתרון הבעיה תהפוך ההתמכרות לנשלטת, ולעתים אף תיעלם.

הבמאי של ההצגה, חגי אהרוני, מגיע גם הוא מתחום החינוך, בהוראת דרמה לקבוצות של ילדים עם צרכים מיוחדים. הבימוי מוגדר בפיו של אבי כמינימליסטי, ולטעמי, לעתים הוא גולש לכיוון זה באופן מוגזם. אין מה לעשות - הילדים מתחברים לדרמה. לא סתם תופסים סרטי הפעולה מקום גדול כל-כך בקרב הנוער המתבגר. שימוש יותר רציף במוסיקה דרמטית, בשינויי תאורה ובהרמת הקול יחזיק את הצופים במתח רגשי לאורך כל ההצגה, וכך יחבר אותם יותר לנושא.
נראה שגם השימוש בקסמים אינו מנוצל באופן מקסימלי. כיוון שיש לאבי את הכלים והיכולת להפליא בקסמיו, אני בטוח שתוספת קסמים למהלך ההצגה תעלה את רמת האדרנלין בקרב הצופים ותשפר את המעורבות שלהם בהצגה ולאחריה.

בסופו של המופע עולה אל הבמה אחד מבוגרי רטורנו ומספר את סיפורו האישי. בשלב זה הופכת ההצגה לדיון רב משתתפים. לאחר השניות הראשונות של המבוכה מתחילות השאלות לזרום מכיוונם של הצופים, והתשובות הכנות משפיעות הרבה יותר מאשר מסעי פרסום אטרקטיביים ועתירי תקציב.

 תאטרון מקסם
הצגות ומופעים חינוכיים
אבי ולאה באט
052-7203500, 02-9975088,
052-3803521
miksam@inn.co.il
www.miksa
m.net

מאמרים נוספים 

 

 

 יין שור- יקב שילה
   
 
עיצובי מג'נטה
כרטיס ביקור- מייצגים את העסק בכבוד

קמח יצהר
קמח שלנו! קמח הארץ, מתבואת הארץ

  שמן חובה בבית
נפלאות הלבנדר.
שפע בריאות
טועמים זהב
הסיפור של יקב שילה
הניגון המיוחד
מה המשאלה שלך? הגיוני- אימון להצלחה

 
 

 


 

 

         

כתוב תגובה