מדריך עסקיםלוח אירועיםדרושיםנדל"ןיד שניהרכביםהקניון הכתוםכתום TVהוספת עסק
התחברות

התחבר / הרשםשכחתי סיסמא
חדשות
מזג האוויר

הניגון המיוחד
מה המשאלה שלך? אימון להצלחה

מתוך מגזין יזמים

| יוני כהן |
  

הייחודיות כבסיס להצלחה של אימון עסקי ואישי

 

"דַע, כִּי יַעֲקב אָבִינוּ, כְּשֶׁשָּׁלַח אֶת בָּנָיו עֲשֶׂרֶת הַשְּׁבָטִים לְיוֹסֵף, שָׁלַח עִמָּהֶם נִגּוּן שֶׁל אֶרֶץ יִשְׂרָאֵל. וְזֶה סוֹד "קְחוּ מִזִּמְרַת הָאָרֶץ בִּכְלֵיכֶם" וְכוּ', בְּחִינַת זֶמֶר וְנִגּוּן שֶׁשָּׁלַח עַל יָדָם לְיוֹסֵף וּכְמוֹ שֶׁפֵּרֵשׁ רַשִׁ"י: "מִזִּמְרַת - לְשׁוֹן זֶמֶר וְכוּ . 'כִּי דַּע, כִּי כָל רוֹעֶה וְרוֹעֶה יֵשׁ לוֹ נִגּוּן מְיֻחָד לְפִי הָעֲשָׂבִים וּלְפִי הַמָּקוֹם שֶׁהוּא רוֹעֶה שָׁם כִּי כָל בְּהֵמָה וּבְהֵמָה יֵשׁ לָהּ עֵשֶׂב מְיֻחָד, שֶׁהִיא צְרִיכָה לְאָכְלוֹ. גַּם אֵינוֹ רוֹעֶה תָּמִיד בְּמָקוֹם אֶחָד וּלְפִי הָעֲשָׂבִים וְהַמָּקוֹם שֶׁרוֹעֶה שָׁם, כֵּן יֵשׁ לוֹ נִגּוּן, בְּחִינַת פֶּרֶק שִׁירָה. וּמִשִּׁירַת הָעֲשָׂבִים נַעֲשֶׂה נִגּוּן שֶׁל הָרוֹעֶה"(רבי נחמן מברסלב, ליקוטי מוהר"ן ח"ב תורה ס"ג)

מהקטע הנ"ל של רבי נחמן מברסלב, שחלקו הולחן ב"שירת העשבים" של נעמי שמר ,אפשר לקבל מושג ראשוני עד כמה יש ייחודיות לכל אחד ואחד. הניגון המיוחד, לרועה המיוחד ,במיקום מיוחד .ניגון מיוחד של כל עשב ועשב, לכל בהמה ובהמה במקום ובזמן הראויוה מיוחד לאותו ניגון. האימון האישי בכלל ,והאימון היהודי בפרט, רואים כיעד לזהות את אותה נקודה מיוחדת אצל המתאמן, שממנה ימצא את עצמו ודרכו המיוחדת.

.

מה המשאלה שלך?
תהליך של אימון הוא בראש ובראשונה בינך לבין עצמך. אני מזמין אותך להתחיל בתהליך כבר תוך כדי קריאת המאמר הזה .לשם כך עליך לחשוב מה המשאלה שלךו ,ביום חול מומלץ גם לכתוב .במהלך הקריאה ייתכן שיעלו בראשך מחשבות שונות - הוסף גם אותן. בסוף הקריאה אני מזמין אותך לשלוח לי את מה שחשבת.

 


שפת האימון
ערכתי ניסוי במתרגם של Word במחשב שלי, בתרגום המלה 'אימון' מעברית לאנגלית. התוצאה שקיבלתי היתה המלה  Training. אחר כך תרגמתי חזרה את אותה מלה מאנגלית לעברית וקיבלתי את המלה 'הדרכה'.  ניסיתי אז את המלה       ,Coaching וקיבלתי בתרגום:  'אימון אישי'.  הניסוי הקצר הזה טומן בחובו מספר מסרים לגבי אחד המרכיבים החשובים של האימון - שפת האימון.
תהליך האימון האישי הוא עניין של שפה.  בשפת האימון יש מתודיקה של ניהול שיחה, וזהו אחד המרכיבים הבסיסיים שלומדים באימון מקצועי. המתודיקה היא חלק ממה שהופך דו-שיח בין מאמן למתאמן לכלי חזק ומעצים. שאלה כמו "מה המשאלה שלך?" שהצגתי לעיל יכולה להישאל בשיחת אימון על ידי המאמן. השאלה היא כולה בשבילך, המתאמן, והיא תאפשר לך, יחד עם שאלות המשך, להתאמן על השגת הרצונות והיעדים שלך על ידי ההתפתחות אישית המיוחדת והייחודית שלך.


הצלחה שלך
האם חלק מהמשאלה שלך זה להצליח? להצליח בעבודה? להצליח בעסק? להצליח במערכת יחסים? אולי במשהו אחר? על מנת שתהיה לנו, למאמן ולמתאמן, שפה משותפת, עליי להבין מה היא הצלחה בשבילך. האימון שלך יעסוק בהצלחה שלך ולא של אף אחד אחר.


אימון זה לא...
כדי שהאימון יעבוד, צריך להיות ברור מה זה אימון ומה איננו אימון. גם בעניין זה, השפה והבנת המושגים תהפוך את האימון להיות ייחודי בעבורך. נקפיד להשתמש במושגים של מתאמן או מתאמנת, שהם מצב פעיל, ולא מאומן או מאומנת, שהם מצב סביל.  בודאי לא נשתמש במושגים כמו מטופל או מטופלת, שהם עוד יותר סבילים. כאן יש יתרון משמעותי לאימון היהודי, אשר שואב מילים ומושגים מהמקורות.
כמו כן, נשים לב לכך שאימון איננו הדרכה, כפי שיצא בניסוי שערכתי בתרגום לאנגלית. אפילו באימון עסקי נשים לב להבדל המשמעותי בין ייעוץ לאימון.  מצד אחד אין ספק שבתחום העסק מאוד מומלץ להשתמש בייעוץ מקצועי, גם לתחום העסק עצמו, וגם בתחומי הניהול והשיווק.  מצד שני, אימון עסקי יעסוק בחלק החשוב ביותר להצלחת העסק שלך, האימון יעסוק בך עצמך.
כמו הניגון המיוחד של הרועה, גם בהצלחה הכלכלית שלך, האימון יאפשר לך לזהות את הקשר בינך לבין השאיפות שלך.  אם זיהית באימון שלך מעצורים או מחסומים שמונעים ממך את ההתקדמות בתחום, במקרים רבים דווקא הם עצמם יהיו נקודת הזינוק שתהפוך לשיטת העבודה הייחודית לך.מדידה כלכלית להצלחת האימון
הרעיון להשתמש באימון כמנוף להצלחה כלכלית לא נשאר תיאורטי. אם נאמין במתאמן שהוא בעל תכונות ויכולות, אזי אימון טוב ומקצועי יסללו לו את הדרך להצלחה ופתרון בעיות. זו הסיבה שהאימון מצליח כל כך. 
בתחום העסקי קל יותר למדוד את ההשפעה של האימון, משום שהמדידה נעשית במושגים של כסף. בעיתון הכלכלי 'פורבס' פורסם בתחילת 2011 שחברות הענק בארה"ב הוציאו על תהליכי אימון יותר ממיליארד דולר בשנה. ההחזר על ההשקעה נאמד בממוצע של פי 7 מההשקעה,  וברבע מהחברות מדובר על החזר בין פי 10 לבין פי 49 מההשקעה. מדובר על אנשים בכירים, לא מסכנים, שעובדים על ההתפתחות האישית שלהם, וזה מביא אותם ואת הארגונים שלהם להישגים גדולים.מה המשאלה שלך?
בסיומו של כל אימון חשוב לשים לב עם מה יצאת מהשיחה. בסיכום של מאמר זה אנחנו מתבוננים במה ייחודי ומיוחד לך.  השפה של האימון היא שפה המיוחדת והמותאמת בין המאמן לבינך.  התהליך של האימון מתמקד ביעדים וברצונות שלך ובדרך להשגתם.

שאלות רבות נותרו פתוחות - יש כל כך הרבה מאמנים!  איך אבחר מאמן שמתאים לך? איך מתבצע התהליך? כמה זה עולה? כמה זמן זה לוקח? ועוד - אבל הצעד הראשון מתחיל בייחודיות שלך. מה המשאלה שלך?
 

הגיוני- אימון אישי וייעוץ ארגוני בגישה יהודית
יוני כהן

052-7710994
www,hegyoni.net
yoni@hegyoni.net
הגיוני- אימון אישי וייעוץ ארגוני בגישה יהודית


מאמרים נוספים 

 

 

 

יין שור- יקב שילה    
עיצובי מג'נטה
כרטיס ביקור- מייצגים את העסק בכבוד

קמח יצהר
קמח שלנו! קמח הארץ, מתבואת הארץ

  שמן חובה בבית
נפלאות הלבנדר.
שפע בריאות
טועמים זהב
הסיפור של יקב שילה
מתן פתרונות חימום
לקצץ עד 80% בעלויות החימום

 
 

 


 

 

         

כתוב תגובה