מדריך עסקיםלוח אירועיםדרושיםנדל"ןיד שניהרכביםהקניון הכתוםכתום TVהוספת עסק
התחברות

התחבר / הרשםשכחתי סיסמא
חדשות
מזג האוויר

אם נס חנוכה היה היום- חז"ל היו מפיקים סרט אצל אולפני אתרוג

 

חיים אקשטיין

 

 

לחז"ל לא היו יועצי תקשורת ויחצ"נים, וגם לא מחלקת שימור ותיעוד, אבל דבר אחד היה ברור להם: את הנס של חנוכה הם צריכים להנציח.
בתור אמצעי להנצחה ותיעוד נבחרו- הנרות. אף שמן הסתם יש במצווה זו עוד הרבה עומק ומשמעות, מעניין לקחת השראה מהתיעוד של חכמינו – ולחשוב על ה"פרסומי ניסא" של היום. 


למעשה, לא צריך לחשוב יותר מדי: תעשיית סרטי התעודה, הזיכרון וההנצחה הולכת ומתפתחת, ואחת הדוגמאות לכך בציבור הדתי היא "אולפני אתרוג", אולפן הסרטים של אמציה ונעמי האיתן. גם אם השם לא מצלצל לכם מוכר, אם הייתם בעשור האחרון בכנס כלשהו במגזר שהוקרן בו סרט, בחגיגות יובל לאחת ממוסדות הציבור הדתי, או שפשוט ראיתם סרט אקראי ביוטיוב ביום הזיכרון לחללי צה"ל, סבירות גבוהה שאולפני אתרוג חתומים עליו.

למעלה מ-50 סרטים בשנה

הסיפור של אולפני אתרוג מתחיל לפני כחמש עשרה שנה, עם מצלמה אחת ומחשב עריכה מאובזר.
אמציה האיתן למד אז קולנוע בבית הספר "חשיפה", והחל להפיק סרטים לאירועים של משפחות וקהילות. עם הזמן הצטבר באולפן המתהווה חומר ארכיוני לא מבוטל, והתעוררה המשיכה לסרטי זכרונות. עם הזמן התמסד העסק, עמדות עריכה חדשות נוספו,  והציוד המקצועי השתדרג וכמובן התפתחו גם המקצועיות והמומחיות
– להפוך נתונים "יבשים", כמו ביוגרפיה של רב או היסטוריה משפחתית של סבא, לחוויה עשירה, מרתקת וצבעונית. 


כיום, בכל רגע נתון עובדים באולפני אתרוג על כמה סרטים במקביל, מתחומים שונים: סרטי שורשים, סרטי זיכרון, סרטים ליישובים לרגל יובל או לחלופין עלייה לקרקע, סרטים על רבנים ודמויות בולטות בציונות הדתית (הרב חיים דוד הלוי, הרב שאול ישראלי, הרב יחזקאל דאום, ברוך דובדבני ועוד), סרטי תדמית לישיבות ומוסדות ועוד. בסך הכל מדובר בלמעלה מ-50 סרטים בשנה, רף שלא פשוט לעמוד בו. "עשרים דקות שאתם רואים בווידאו הן תוצרת של כמה שבועות עבודה,” מספר אמציה, "ישיבות תסריט והפקה, שלושה-ארבעה ימי צילום ושעות על גבי שעות של עריכה. כל אחד משלבי הכנת הסרט דורש עבודה רבה ומאומצת, כדי שהתוצאה תצא נעימה לצפייה, באיכות גבוהה מבחינה מקצועית וכמובן מעבירה את המסר הרצוי”.

כמו הנרות, גם הסרט הוא אמצעי חזותי בולט, שפעמים רבות עובד טוב יותר מאלף מילים. באירועים רבים, מכנסים ארציים בבנייני האומה (לדוגמא, אירוע לכבוד הרב דרוקמן בהגיעו לגבורות) ועד חגיגות קהילתיות כמו יובל למוסד או אירועים משפחתיים כמו יום הולדת לסבתא, מבין כל הנאומים החשובים והתכניות האמנותיות – דווקא הסרט הוא מה שנצרב בתודעה של הנוכחים, ונשאר בזכרונם לאורך זמן. “אני חושב שכל אדם שרוצה להוסיף לאירוע תוכן שיהיה זכיר ובעיקר מרגש, צריך להרים אליכם טלפון, ולו רק כדי לוודא שהאירוע שלו לא יהיה כמו של כולם,” כתב לאולפני אתרוג העיתונאי ואיש יחסי הציבור קובי סלע.
  
על הגבורות
אם ה"פרסומי ניסא" של חנוכה בא להזכיר בין השאר את גבורת המכבים, אחד מתחומי ההתמחות של אולפני אתרוג הוא להזכיר את הגיבורים של היום. גיבורים כמו יוני נתנאל, אריאל חובב ועמיחי מרחביה שנפלו במערכות ישראל, וגם גיבורים מסוגם של איל יברבוים, גבי ביטון, עדו זולדן שמסרו את נפשם למען ההתיישבות ונהרגו בפעולות איבה.
לדבר על גבורה וגיבורים אין פירושו לבכות ולהזדעזע. אמנם סרטים כאלה מסתיימים באירוע טראגי, והמשתתפים הבולטים בהם הם בני משפחות שכולות, אבל הסרט בדרך כלל אינו מתמקד במוות אלא בחיים. עוקב אחרי האישיות, מפגיש את הצופה עם תכונותיה ומעשיה, מציף זכרונות מרתקים, מעניינים וגם משעשעים, ובכך מנציח נכונה את דמותו של הנופל: אדם שנפרד מן העולם  כגיבור, אך למעשה כל חייו היו חיים של גבורה.

להיכנס לעולמו של מזמין הסרט
עם הזמן, אולפני אתרוג צברו ניסיון לא רק ברמה המקצועית-טכנית של הפקת הסרטים, אלא גם במיומנות התיעוד. כשמפיקים סרט עלילתי, מה שדרוש הוא לדעת לביים, לצלם ולערוך, וגם חוש יצירתי-אמנותי כדי שהסרט ייצא מוצלח. אולם כשמפיקים סרט אמתי, על סיפורים מהחיים, כל זה לא מספיק. איך יושבים עם הורים ששכלו את בנם בקרב, ומוציאים מהם סיפורים על חייו ואישיותו של הבן? איך מספרים סיפור אישי של משפחה, שאליכם הוא איננו נוגע אבל אצלם הוא מחולל סערת רגשות? דרושה מיומנות ייחודית כדי להיכנס לעולמם של אנשים אחרים, לגעת בנקודות הרגישות ביותר שלהם ולבסוף לספר את סיפורם.
"עשינו סרט אחת עשרה שנים אחרי הפיגוע,” כתב לאולפני אתרוג יואל צור, לאחר הפקת הסרט על אשתו ובנו. "ראינו שעושה טוב לילדים לדבר על מה שהיה, הרגשתי שזה משהו שהמשפחה רוצה מאוד. אמציה מקצועי מאוד ורגיש מאוד ויודע מה להוציא מהמרואיינים. החכמה שלו והמקצועיות שלו גרמו לנו לבחור בו.”
"הם מקצוענים,” כתבו משה וסיגלית שינדלר, בעקבות הסרט על בנם אבישי שנהרג בפיגוע ירי. "מבינים עניין, קולטים מהר את הדמויות ואת הנפשות הפועלות ומפיקים סרט ברוח רצון המשפחה, בהתחשב ברגישויות השונות.”
 
כל העבודה מלווה, כמובן, בתודעה ערכית של שליחות גדולה. “אנחנו מרגישים שליחים,” אומרת נעמי האיתן, “שליחים של משפחות, של קהילות, של מוסדות וארגונים, בהעברת מסר, בהנחלת ערכים ובתיעוד המורשת."
 
את ה"פטנט" של הדלקת נרות בשביל פרסומי ניסא אי אפשר לשחזר, אבל אולי אפשר ללכת בעקבותיו: הסרט התיעודי יכול לספק חוויה ויזואלית חזקה, להמחיש גבורה ומסירות ולהפגיש את הצופה עם העולם הפנימי  של נר ה' – נשמת אדם.
 
מוזמנים לאתר של אולפני אתרוג, להתרשם מסרטי זיכרון שלא בהכרח עצובים, מסרטי זכרונות של שמחות
כמו גם מסרטים מיוחדים שהופקו בהזדמנויות מיוחדות.

 
       
 

 


 


 אולפני אתרוג


טלפון: 055-9780922
מייל: seret@etrog.tv
אתר: www.etrog.tv

 

 


תגובות                                                                                                               | כתוב תגובה
   מאמרים נוספים
 

  
 


 


 


 


 

לא למתנחלים בלבד: המדריך לבחירת
מעיל פליז

מחזמר חדש לנשים!
'ספור הכוכבים-
סיפורם של אברהם ושרה'

עבודה או פינוק?
מהי תפיסת הזוגיות שלנו

על העור ומניעת נזקים-
גם בחורף!

להרגיש שהבית שלכם נולד עבורכם, ורק עבורכם