ישוב בית יתיר / מצודת יהודה (הר חברון)

ד.נ הר חברון 90402
לשיתוף העסק

ישוב בית יתיר, אשר ידוע גם בשמו השני (והרשמי) מצדות יהודה, שוכן בדרום הר חברון. מדובר ביישוב קהילתי דתי השייך למועצה האזורית חברון.
שמו של היישוב מסמל את אזור "מצדות" המקראי, הידוע כאחד ממקומות המפלט של דוד מפני צבאו של שאול. תושבי המקום הראשונים עלו על הקרקע בבית יתיר בשנת 1979. היה זה גרעין שהורכב מבוגרי ישיבת מרכז הרב ביער יתיר (ומכאן השם – בית יתיר). כארבע שנים לאחר מכן, היישוב עבר לנקודה הנוכחית.

במרוצת השנים, היישוב קלט לשורותיו תושבים חדשים, כאשר בשנות ה-90 של המאה ה-20 עברו למקום עולים שהגיעו ארצה בעיקר מארצות דוברות אנגלית ופורטוגזית. כיום, קיימים בבית יתיר ענפי חקלאות שונים, משקי בעלי חיים, שני בתי כנסת ומוסדות חינוך. פועלת ביישוב גם מכינה קדם צבאית יוקרתית. המכינה נוסדה בשנת 1991 ותוכנית הלימודים שבה משלבת באופן מדויק בין ציונות, תורה, ערכים והתנדבות. במהלך שנות ה-90, ראש הישיבה היה הרב אביחי רונצקי, לימים הרב הצבאי הראשי. כיום, ראש הישיבה הינו הרב משה הגר-לאו.

תושבי בית יתיר מאמינים בקיום קהילה אשר מנחים אותה ערכים כגון ערבות הדדית, תורה, עבודה, אמונה וארץ ישראל. הילדים במקום נהנים ממערכת חינוך מצוינת המקנה להם את מלוא ארגז הכלים הרוחני בכדי להשתלב בנקודות מפתח בחברה הישראלית. החקלאות והחינוך הינם סמלי המקום ועבודת ארץ ישראל נחשבת עבור תושבי בית יתיר כמשימת קודש. ביחד עם הישובים הנוספים במועצה האזורית הר חברון, חיי הקהילה בבית יתיר הינם חלק ממכלול גדול הרבה יותר. המועצה האזורית הר חברון מקפידה על ניהול מערך חיים שוטף ואיכותי המעניק מענה בשלל ההיבטים הרלבנטיים הקשורים באורח חיים חברתי ויצרני. החל מהחינוך, דרך הביטחון וכלה בתרבות ותעסוקה.
עם הקמתו של היישוב, השיתוף הכלכלי בבית יתיר הזכיר מעט מאפיינים קיבוציים. התושבים עבדו לפי יכולתם והתפרנסו בהתאם לצרכיהם. כמו כן, התקבלה החלטה כי היישוב יפעל במסגרת של עבודה עברית. מיד לאחר העלייה על הקרקע, התחילו בבית יתיר לפתח משק חקלאי משגשג ומיוחד במינו. ענפי החקלאות היו מגוונים וכללו כרמים ליין, גידולי שדה, מטעים ומשקי בעלי חיים. עם השנים, תושבי המקום החלו להתפרנס גם מתעשיות שאינן חקלאיות. למשל, ביישוב פועל מפעל המפתח מוצרים אלקטרוניים לטובת התעשייה האזרחית והצבאית.

קליטה
יישוב בית יתיר (מצדות יהודה) נמצא כעת בהליכי קליטה של משפחות חדשות לשורותיו. הליך הקליטה ליישוב מורכב ממספר שלבים וביניהם סיור במקום, שיחה עם נציגים מטעם וועדת הקליטה, "שבת אירוח" ביישוב אצל אחת ממשפחות בית יתיר, בדיקות אצל גורמים מקצועיים (לרבות בדיקה גרפולוגית) וחתימה על חוזה בסוף "המסע". לאחר מכן, המועמדים יוכלו להצטרף בגאון ל"משפחת בית יתיר" וליהנות מאיכות חיים מיוחדת במינה.
יצירת קשר עם ישוב בית יתיר / מצודת יהודה (הר חברון)
x עסקים קופונים TV מאמרים שירותים צור קשר