ישוב שילה (חבל בנימין)

שילה ד.נ. אפרים 44830
לשיתוף העסק

שילה היא התנחלות במתכונת של יישוב קהילתי דתי בדרום השומרון על הרי אפרים. היישוב שייך למועצה האזורית מטה בנימין, והוא הראשון בישובי גוש שילה.
ליישוב ישנה חשיבות היסטורית, משום סמיכותו לאתר המקראי של שילה הקדומה, בה שכן משכן שילה במשך 369 שנים. למרגלות היישוב נמצא מרכז המבקרים "תל שילה", בו נמצאים שרידים משילה הקדומה. כזכר לחג ט"ו באב שהתקיים בשילה הקדומה, חוגג גם כיום היישוב את ט"ו באב כחגו, ובו מתקיימים יריד, סדנאות מחול לנשים ופעילויות נוספות. בשנים האחרונות, נערך ערב לנשים, "תפילת חנה" בחודש אלול.
היישוב נוסד על ידי שני גרעיני ההתיישבות הראשונים של גוש אמונים, על מייסדי הגרעין (גרעין שילה) נמנה חיים שח'ם‏. הגרעין, שמנה מספר משפחות, בחורי ישיבה וזוגות צעירים ורווקים, ניסה מספר פעמים להתיישב במקום, אולם פונה כל פעם מחדש על ידי הצבא. (הניסיון הראשון להתיישב במקום גרם להקמת היישוב עפרה) בינואר 1978 הוצבו ביישוב מספר קראוונים שאוכלסו על ידי שמונה משפחות וכ-40 בחורי ישיבה מישיבת שלומי שהתפרקה, תחת מסווה של מחנה חפירות ארכאולוגיות, לפי החלטתו של שר החקלאות דאז, אריאל שרון, ובאישורו של שר הביטחון דאז, עזר ויצמן. בשנת 1979 הכירה הממשלה לבסוף במחנה כיישוב, בעקבות ניסיון פיגוע (ללא נפגעים). לאחר הקמת היישוב הציבו פעילי שלום עכשיו בכניסה, את הפסל של תומרקין 'שובך יונים' - בצורת שובך גדול‏ התושבים בתגובה פרסמו מכתב ב'מעריב' כי הם "מודים ל'שלום-עכשיו' על תרומתם האומנותית ליישוב היהודי המתחדש בשילה". מאז הצטרפו ליישוב משפחות רבות והיישוב התרחב. בסוף 2012 אוכלסה שכונה חדשה, במסגרת הרחבת היישוב - מדורגי שילה - בעשרות משפחות חדשות.

שילה נמצאת 40 ק"מ צפונית לירושלים וכ-30 ק"מ מזרחית לקו הירוק באזור ראש העין, ליד כביש 60. היישוב ממוקם על שני הרים, אחד בגובה של כ-800 מ' והשני בגובה של כ-750 מ'. על ההר הגבוה נמצאת השכונה העליונה, "רמת שמואל", ועל ההר הנמוך יותר נמצאת השכונה האמצעית "עלי הכהן", ובחלקו התחתון נמצאת שכונת "נחלות". היישוב שוכן סמוך לעמק שילה, שבקצהו נמצאים מטעי היישוב ואזור התעשייה של גוש שילה. מקורו של נחל שילה, אחד משלושת יובלי הירקון, הוא בקרבת היישוב. בעמק שילה נמצא גם הכפר הערבי תורמוס עיא, ועל ההר הסמוך לו נמצא הכפר סינג'יל.

ביישוב נמצא בית הספר הממלכתי דתי "אהל שילה" שהוא בית הספר האזורי של גוש שילה. כיום נמצאים במקום שני בתי ספר צמודים, "אהל שילה בנים" ו"אהל שילה בנות", בהם לומדים התלמידים מכיתה א' עד כיתה ח'. בית הספר נקרא על שמה של רחלה דרוק, תושבת היישוב שנרצחה בפיגוע בדרכה להפגנה.

ביישוב ישנו בניין המאכלס בקומתו העליונה תלמוד תורה (חיידר), בו לומדים המעוניינים (בנוסף לבית הספר) בשעת לימוד אחר הצהריים, מגן טרום חובה ועד כיתה ח', ובקומתו התחתונה מתאכלסת התלמודית לבנות, "אור רחלה", הנקראת גם כן על שמה של רחלה דרוק. בנוסף, נמצאת ביישוב ישיבת הסדר, בית מדרש לנוער, מועדון נוער שנתרם על ידי תורמים מחו"ל, גני ילדים ומעונות יום. בעבר הייתה ביישוב ישיבה תיכונית בשם "בני בינה", אך זו נסגרה בשנת 2005.


יצירת קשר עם ישוב שילה (חבל בנימין)
x עסקים קופונים TV מאמרים שירותים צור קשר