לימודי טאי צ'י בישראל

יותר ויותר אנשים פונים בשנים האחרונות לשיטות טיפול הוליסטיות, המשלבות נשימה ותנועה. הפופולריות ביניהן כוללות את טאי צ'י, צ'י קונג ויוגה.

יתרונן הגדול מלבד העובדה שהן עברו את מבחן הזמן, הוא בכך שהן מקדמות בריאות בגוף ובנפש בתרגול יומי אחד. טאי צ'י ספציפית אף נחקרה כחלופה פיזיותרפיה עבור אנשים שסובלים מבעיות מפרקים, טיפול בבעיות יציבה, הקלה על המאובחנים עם פיברומיאלגיה ועוד.

טאי צ'י הינה אומנות לחימה עתיקה שהפכה עם הזמן לשיטת תרגול ייחודית, שמעניקה לכל מתרגל דרכים לפתור בעיות בפן הבריאותי ומסייע להתוות דרך חיים, כזו שמומלץ במיוחד ליישם בשגרת החיים המודרנית רוית המתח.

כיום כל אדם יכול לתרגל טאי צ'י במסגרת קורסים פרונטליים בקבוצה או בהדרכה אישית. אף על פי שאין תחליף ללמידה הפרונטלית יש גם את האפשרות לתרגל גם במסגרת לימודי טאי צ'י אונליין.


בתחום זה יש בשורה חדשה בישראל, החל משנת 2021 נפתח קורס הכשרת מדריכי טאי צ'י בבית הספר "יאנג סטייל טאי צ'י ישראל". במסגרת מסלול לימודי תעודה רב שנתי, ניתן לעבור הסמכה כמדריך טאי צ'י ולהיכנס לתחום חדש יחסית, שהביקוש לו במגמת עלייה מתמדת. את הקורס מעביר אמיר פרלמן, מאסטר בצ'י קונג טיפולי ומורה בכיר לטאי צ'י צ'ואן.

אז מה זה טאי צ'י?

טאי צ'י - אומנות לחימה סינית, מתוארת לעיתים קרובות כ"מדיטציה בתנועה", אך למעשה, זו שיטת תרגול שבסיסה בפילוסופיה עתיקה, המספקת דרך נפלאה לתרגול גוף – נפש.

 


כל אחד יכול לתרגל טאי צ'י, בעיקר משום שהתרגול מתחיל בעצימות נמוכה. השיטה מתאימה למתרגלים מכל הגילאים ובכל רמות הכושר, כולל מי שאף פעם לא התנסה בפעילות גופנית, וכן אנשים מבוגרים שמחפשים דרך יעילה לשפר את אורחות חייהם בצורה יעילה, מיטיבה ובטוחה.

 

תרגול טאי צ'י כולל תנועות הנעשות ברצף תוך חיבור נשימה לתנועה, תוך מודעות לתחושת הגוף. להבדיל מאומנויות לחימה אחרות, הטאי צ'י שם את הדגש על תנועה מעגלית, המשכיות ורצף ללא אילוץ וללא העמסה על השרירים והמפרקים בגוף.


היתרונות של תרגול טאי צ'י

תרגול טאי צ'י מציע למתרגלים מגוון רחב של יתרונות ומסייע לטפל בקשת רחבה של בעיות רפואיות. להלן חלק מהיתרונות של השיטה:

  • טאי צ'י מסייעת להפחית את רמות המתח והחרדה.
  • טאי צ'י תורמת לשיפור מצב הרוח ותחושת חיוניות.
  • טאי צ'י מגבירה את הסיבולת והיכולת האירובית של המתרגל ומחזקת את שרירי הגוף.
  • טאי צ'י משפרת את גמישות הגוף, ויעילה לשימור ושיחזור טווחי תנועה.
  • טאי צ'י מסייעת בהפחתת  לחץ דם ומשפרת פעילות קרדיווסקולרית.
  • טאי צ'י מפחיתה באופן משמעותי את הסיכון לנפילות ושברים בקרב אנשים מבוגרים.

למידע נוסף צפו בסרטון איך טאי צ'י מועיל לבריאותמי יכול לתרגל טאי צ'י?

כל אחד יכול לתרגל את השיטה ללא תלות בגיל, ברמת הכושר או למסוגלות הפיזית. הטאי צ'י היא שיטת תרגול בתנועה בעצימות נמוכה, והיא מתאימה גם לקשישים ולאנשים שעברו תאונות וסוחבים פציעות אורתופדיות. כמו כן, השיטה יעילה גם עבור מי שנמצא בהליכי שיקום. היתרון האדיר שלה הוא, שניתן להתאים אותה לכל מתרגל בהתאם ליכולתו האישית.


למה עכשיו תרגול טאי צ'י מומלץ יותר מתמיד?

העידן המודרני מאלץ אותנו לחיות בקצב מהיר, להספיק יותר בפרק זמן קצר ולחלוש על כמה זירות במקביל. התוצאה היא שלא מעט אנשים סובלים מרמות סטרס לא בריאות, אשר במקרים רבים תורמות את חלקן לקשת רחבה של בעיות בריאות.

תרגול טאי צ'י מאפשר לכל מתרגל להאט את הקצב, להפנות את הקשב פנימה ולעבוד מתוך הקשבה ומודעות לגוף. השיטה מסייעת להפחית את רמות הלחץ וסימפטומים של חרדה ודכאון, ובאופן כללי, מיטיבה עם בריאות המתרגלים הן בפן הפיזי והן בפן הרגשי.

לנרשמים למסלול לימודי טאי צ'י יש את הזכות להיחשף לידע המעמיק שהיה עד לפני כמה עשורים בחזקת סוד השמור ליודעי ח״ן. אמיר הנו מייסד המכללה הישראלית לאמנויות פנימיות המאגדת בתוכה לימודי טאי צ'י וצ'י קונג ונחשב המומחה הישראלי לתחום, לאחר שבמשך שנים רכש ידע ומיומנויות במזרח ולמד אצל גדולי המאסטרים במאה ה20.

קורס טאי צ'י הוא הזדמנות נפלאה להפוך את אהבתכם לאמנות תנועה בכלל ואמנות הטאי צ'י בפרט למקצוע, לרכוש מיומנויות גבוהות וללמוד לימודי עומק של אומנות הלחימה שהיא דרך חיים ומסלול להתפתחות והעצמה אישית.


יהודה מילוסלבסקי

x עסקים קופונים TV מאמרים שירותים צור קשר