פרספקטיבה בציור ובחיים

חשבתם אי פעם שישנם הרבה מונחים השייכים לחיים שנלקחו מתחום עולם הציור ?

למשל: פרספקטיבה.

מה היא פרספקטיבה בציור?

בניית פרספקטיבה הינה דרך המאפשרת לצייר להתייחס נכון - תחושת העומק, לדוגמא עומק בנוף אורבני.

 בציור ללא פרספקטיבה, כל הבתים, קרובים ורחוקים, כולם באותו מישור ובאותו הגודל, בלי שום הבחנה בין הבתים הרחוקים לאלו הקרובים. התוצאה היא שטוחה וללא עומק. 

שימוש בפרספקטיבה נותנת לנו אפשרות לתפוס את המציאות המתוארת בציור בצורה נכונה, עם דגשים על הבתים הקרובים לנו ויצירת מרחק הדרגתי מהבתים הנמצאים רחוק יותר. ככל שנתרחק הבתים יהפכו לקטנים יותר בהדרגה. כך נוכל לתרגם את הפרספקטיבה בנוף האורבני שלנו.

הצבע אף הוא יכול לעזור לתחושת הפרספקטיבה: כל  הבתים הקרובים יהיו ברורים ,בצבעים חזקים ועוצמתיים ,אם בצבעים כהים ואם בצבעים בהירים.

לעומת זאת, הבתים הרחוקים יהיו בצבעים יותר חלשים וככל שהבתים יהיו רחוקים, יהיו אפילו מעט מטושטשים.

דוגמה אחרת של פרספקטיבה-

מי מכם לא נסע אי פעם בכביש ארוך וישר? מה העין שלנו רואה ? הכביש, במקום שאנו נמצאים בו, רחב, לעומת זאת בראיה למרחק, הכביש הולך ומצטמצם עד כדי שנראה לנו צר ודק מאוד. האמנם?

הראייה שלנו "מעוותת" את המציאות וגורמת לאשלייה הזאת. (פיזיקאים ומתמטיקאים יוכלו להסביר זאת בצורה מקצועית. אנו נסתפק בתחושות שלנו) אם לא נדע לתרגם את אותה תחושה בקו בציור שלנו ונצייר את מה שבאמת קיים בשטח, כלומר כביש מצויר על ידי שני קווים ישרים, שאנו נעוות את "המציאות".

מיותר לומר שמילים אלו הם נגיע שטחית מאוד על נושא מורכב ורחב אבל, אם תרצו תוכלו להשתמש במידע הזה גם בצורה כזו לכל מציאות החיים.

ועכשיו לשאלה שלנו:

"לראות את החיים בפרספקטיבה נכונה". מה הקשר בין הנאמר עד כה לחיים שלנו?

אנו כבני אדם נוטים בקלות להגיב על כל אירועי חיינו עם זכוכית מגדלת. כלומר, אנו מתבוננים על כל אירוע לחוד כאילו אותו אירוע הינו תמצית של חיינו. כך שהחיים שלנו הופכים להיות כבדים על גבול הבלתי נסבל:  רצף התמודדויות כבדות .

אם נלמד לראות את החיים בפרספקטיבה נכונה, כמו בציור, נצליח להבחין מי הם אותם האירועים הדורשים התגייסות מיידית, ולעומת זאת אלו אירועים התגלו לנו כשיעור לחיים, ואלו אירועים שהיו נראים לנו כ"סוף העולם" היום נראים לנו קטנים ומטושטשים, אלו אירועים  דרשו מאיתנו מאמץ וכמה זה היה שווה. 

ראיית המציאות בפרספקטיבה נכונה משנה לנו את חיים ומאפשר לצבור כוח והתחדשות להמשך מציאותנו בעולם בצורה חיובית  ושימוש נכון בכוחותינו.  אורה עוזיאל- ציור וסדנאות

מה היא פרספקטיבה בציור?

https://oraoz.com

x עסקים קופונים TV מאמרים שירותים צור קשר