רפואה סינית על רגל אחת

הרפואה הסינית הנה רפואה טבעית בת למעלה מ-3000 שנה, ומבוססת על הפילוסופיה הסינית של הטאואיזם. ראשיתה של הרפואה הסינית מיוחסת לספרים הראשונים שאספו למעשה את כל הידע שהיה נהוג עד אז. כתיבת הספרים הניחה את הבסיס לקביעת הגישה הסינית לבריאות ומחלה, תיאור האיברים ותפקודם, פירוט המרכיבים השונים שבגוף וקשרי הגומלין ביניהם.

הרפואה הסינית היא הרפואה המקובלת מאז ועד ימינו ברחבי מזרח אסיה: בסין, יפן, קוריאה, טייוואן, ומקומות נוספים. בשנים האחרונות התרחבה הרפואה הסינית גם למערב, שם השתלבה בצורה מהירה ברפואה הפרטית והציבורית, וקנתה לה מטופלים רבים ותומכים נלהבים. בבסיסה של הרפואה הסינית עומדים מספר עקרונות חשובים:

1. מושג ה-Qi (צ'י)- אשר מתייחס ל"אנרגיית" הגוף, לכוח החיות, כוח החיים, והוא למעשה הבסיס לאבחנה ולטיפול. מטרת הטיפול הסיני היא לעורר את פעילותו של אותו כוח ולנתב אותו לקראת בריאות.

2. איזון בין Yin ובין Yang - מושג בסיסי בפילוסופיה הסינית, אשר מתאר את התופעות בעולם כמערכת גומלין בין שני כוחות מנוגדים, המשלימים זה את זה. ה- Yin מאפיין את הפן החומרי של החיים, ומאופיין בתכונות של קור, חושך, לילה, חורף וחוסר תנועה. ניתן לדמות אותו יותר למים. האיכות השנייה, Yang, מתארת תנועה, חום, קיץ, יום, מהירות, וניתן לדמות אותה לאש.

מטרת הטיפול הסיני הוא לאזן בין שני המאפיינים הללו. איזון נכון בין ה- Yin וה-Yang אצל אדם יוביל לבריאות ולתפקוד מיטבי. חוסר איזון מוביל למחלה.

3.  הפיסיולוגיה הסינית -מתארת בצורה מפורטת את תפקודי האיברים השונים, ואת תפקודי החומרים השונים בגוף (דם, נוזלים, מוח, מח עצם, ואחרים). ככלל ניתן לומר שתפקידי האיברים בראייה הסינית חופפים כמעט לחלוטין לתפקידים שלהם בראייה הקונבנציונאלית. בנוסף לתפקידים המוכרים הנ"ל, הרפואה הסינית מכירה בתפקודים "אנרגטיים" יותר, הקשורים לרגשות, להשפעה על חומרים פנימיים, לכיוונים בתוך הגוף ולקשרים בין האיברים השונים.

4. נקודות הדיקור והמרידיאנים - הרפואה הסינית משתמשת ברשת של "תעלות", בהן זורם ה-Qi (צ'י) בגוף. רשת זו דומה ברעיון שלה למחזור הדם, וגם בה יש כיווני זרימה, יש "תחנות" וצמתים ותפקודים ייחודיים לרשת. ה"תעלות" הללו נקראות "מרידיאנים". על המרידיאנים זוהו עם הזמן "נקודות הצטברות", מקומות בהם ה-Qi מצטבר, והן בעלות יכולת השפעה רבה על גוף האדם. הנקודות הללו משמשות כנקודות אבחון וטיפול, ומפעילים אותן בדיקור, בלחיצה, בחימום ובשיטות נוספות.

ארלה בר דוד A.C מטפל ברפואה סינית ודיקור יפני בבנימין ושומרון (בהשתתפות נמוכה למבוטחי לאומית) 052-6510093

ארלה בר דוד

x עסקים קופונים TV מאמרים שירותים צור קשר