השמנה, הרזיה וחילוף חומרים ברפואה סינית


מכיוון שהשמנה לא נתפסה בעבר כמחלה, ובוודאי שלא כמגיפה, ומכיוון שהיתה נדירה למדי (בעיקר בסין, שם היא נדירה גם כיום), אין בכתבי הרפואה העתיקים אזכור לתופעה.

הרפואה הסינית אינה מטפלת ב"עודף משקל" כשלעצמו, אלא במצב האנרגטי המונח ביסוד התופעה והמוביל למשקל העודף. ברגע שאיזון הגוף מושב, מערכת חילוף החומרים תעבד את המזון כראוי ועודף המשקל יחדל להתקיים, בתנאי שהאדם יסגל לעצמו נוהגי אכילה מתונים. השמנה אם כן היא סימפטום של תפקוד אנרגטי חלש או לקוי.

 

 

הרפואה הסינית מייחסת את מערכת חילוף החומרים, עיבוד המזון והנעתו בגוף - לטחול. הוא אחראי על ספיגתם והטמעתם של מזון ונוזלים. שילוב של טחול חזק ותזונה מתאימה, יוביל לתפקוד הרמוני, ולמיצוי איתן של תמציות המזון והנוזלים. תמציות אלה יהפכו בהמשך לדם ולצ'י. אולם, טחול חלש ו/או תזונה לקויה כמו תזונה מתוקה מדי, קרה מדי, שמנה מדי וכיו"ב, שבכל מקרה תחליש את הטחול, ייפגעו במטבוליזם המזון והנוזלים, ועם הזמן התמציות הקלוקלות נהפכות לכדי מהות עכורה וכבדה, המכונה לחות.

 

 

לחות היא מונח-גג בעל ביטויים פיזיים ואנרגטיים. מבחינה גופנית, ליחה כוללת את נוכחותו של כל חומר מיותר או עודף. תחת הגדרה זו ניתן לכלול גם הפרשות מוגברות, כולסטרול, מוגלה, בצקת, נוכחות מוגברת של קנדידה, גידולים שפירים וכיו"ב. לחות הרובצת בגוף לאורך זמן נוטה להיאסף ולהפוך, בין היתר, לרקמת שומן.
 
ללחות יש גם ביטויים אנרגטיים-תחושתיים, המזכירים את אופייה הכבד והמערפל. פעמים רבות מגיעים אלי מטופלים הסובלים מהצטברות לחות בגופם, והסימפטומים שלהם כוללים גם תחושת כבדות ולאות, חוסר ריכוז, זיכרון חלש, בלבול, עצלות ואיטיות מחשבתית. מצב זה מכונה בסינית "לחות אל-חומרית המערפלת את החושים".
 
אם את/אתה סובלים ממשקל עודף או קשיים בהורדת משקל, טיפול ברפואה סינית ודיקור יפני יכולים להוות פתרון מתאים.
x עסקים קופונים TV מאמרים שירותים צור קשר