אבטיח, זה מבטיח!

בס"ד

הפרי המזוהה ביותר עם הקיץ החם הוא האבטיח. הוא טעים, עסיסי ומרווה.

האם יש בו גם ערך תזונתי?

האבטיח מכיל כ-90% מים, והשאר סיבים תזונתיים, סוכרים, ויטמינים שונים כגון: C, B, ועוד.
הוא מכיל מינרלים שונים, כגון: סידן, מגנזיום ועוד.
כמו כן יש בו חומרים נוגדי חמצון (אנטי אוקסידנטים המנטרלים התפתחות של חומרים רעילים מזיקים), כגון: בטא קרוטן, אבל בעיקר מכיל הוא את הצבען המקנה לאבטיח את הצבע האדום הנקרא ליקופן, ושנמצא אף בעגבניה. בכוחו של הליקופן לסייע למניעת סרטנים שונים ובמיוחד סרטן הערמונית. הוא מסייע אף למניעת מחלות לב וכלי דם שונים, למניעת הזדקנות העור ועוד. ממחקרים של השנים האחרונות התברר שהאבטיח מכיל חומר נוסף בשם ציטרולין שבתהליך מסויים בגוף יכול לסייע להרפיית כלי דם ובכך להפחתת לחץ דם. ואולם, מציינים שכדי לקבל את המינון הגבוה של הציטרולין מומלץ לאכול גם את החלק הלבן של הקליפה של האבטיח שאף הוא עשיר בחומר הציטרולין.
כל אלה עושים את האבטיח פרי בעל ערך תזונתי גבוה.

האחוז הגבוה של הנוזלים יחד עם החומרים השונים שבו מסייעים אף לניקוי דרכי השתן, מניעת היווצרות אבנים בדרכי השתן, דלקות פרקים, פעילות מעיים תקינה, ועוד תכונות רבות לו.

יש המשתמשים בו לדיאטות ניקוי שונות, כגון: אכילה של אבטיח במשך יום ואפילו יומיים מועילה לניקוי כליות ולסובלים מגאוט ועוד. ויש גם האוכלים אבטיח כחלק מתהליך הרזיה.

הסובלים מפטריות או גירודים שונים בגוף ומסוכרת, יתייעצו עם מטפל האם כדאי להם לאכול אבטיח וכמה.

כמה המלצות בנוגע לאכילת האבטיח:

  1. אין רצוי לאכול את האבטיח עם פרי נוסף כגון עם ענבים. אלא יש לאכלו לבד או מקסימום עם מלון.

  2. כשאוכלים אבטיח כמנה בפני עצמה, אפשר לאכול ממנו אפילו עד 1/2 ק"ג.

  3. אין לאכול אבטיח בתור קינוח לאחר ארוחה פחמימתית או חלבונית, אלא רק לאחר כמה שעות מתום ארוחה מלאה, כלומר: כארוחת ביניים בפני עצמה.

  4. בקיץ אפשר לאכול אבטיח כארוחת בוקר.

  5. לא רצוי לאכול אבטיח סמוך לשינה.

דרכים נוספות לצריכת אבטיח:

  1. מלבד אכילתו, אפשר להכין מהאבטיח קרטיב טעים, מרענן, מזין, זול ופשוט: מערבלים חתיכות אבטיח בבלנדר. את הנוזל שנתקבל יש לצקת לכוסיות ולהקפיא. לאחר כמה שעות מתקבל קרטיב טעים מאוד. יש המוסיפים לנוזל זה כמה עלי נענע או מנטה על מנת  לשפר את טעמו.

  2. מאוד נוח לאכול אבטיח כסעודה מפסקת לפני צומות בזכות כמות הנוזלים הגבוהה שמכיל ובזכות מתיקותו.

x עסקים קופונים TV מאמרים שירותים צור קשר