דבש


כבר כמה ימים לפני ואחרי ראש השנה אנחנו רגילים לאחל שהשנה הבאה תהיה שנה טובה ומתוקה.
מה מיצג עבורנו את המתיקות של השנה הבאה?
הדבש, כמובן. כבר מימי הילדות מזכירים לנו שהדבש בריא. האמנם?

ובכן, בחינה אמתית של המרכיבים של הדבש תביא אותנו לתהות בדבר. אם נשווה דבש לפירות, ניווכח בעובדה הבאה: פירות מכילים חלבונים, ויטמינים, מינרלים ושומנים בריאים. ויתירה מכך הפירות מכילים אף נוזלים וסיבים תזונתיים רבים, המסייעים לעליה מתונה של רמת הסוכר בדם, וכמו כן, מכילים נוגדי חמצון רבים.
לעומת זאת, הדבש אינו מכיל כמעט ויטמינים, מינרלים, חלבון ואפילו שומנים. הוא בעצם 100% פחמימות/סוכרים.
היכן, אם כן, יתרונותיו?

ובכן, בנוסף למצוין לעיל הצמחים מכילים חומרים נוספים הנקראים פיטוכימיקלים, כלומר, כימיקלים צמחיים הנקראים: חומצות פנוליות, פלבונואידים, טרפנואידים, ספונינים וטאנינים. בעולם הצומח משמשים חומרים אלו כחומרי הגנה על הצמחים מפני מחלות, מזיקים ונזקי מזג אוויר.
בגוף האדם חומרים אלו מחזקים את המערכת החיסונית, מגנים מפני מחלות שונות.

לאור זאת, הדבורה שאוספת את האבקה והצוף מהפרחים אוספת בעצם חומרים פיטוכימיקלים אלו. לעיתים, היא אוספת אבקה וצוף מאלפי פרחים המכילים מאות אלפים ולעיתים מיליוני פיטוכימיקלים שונים. דבר זה הופך את הדבש למאגר ייחודי של כימיקלים צמחיים מסוגים שונים ומגוונים. זה מה שנותן לו את הייחודיות והופך אותו למזון מרפא.

אך עדיין יש לציין שגם בפירות יש כמות גבוה של פיטוכימיקלים לא פחות מאשר בדבש. אם כן, מה בכל זאת מייחד את הדבש?
ובכן, אמנם מצד מרכיבי הבריאות שיש בו, אין הוא עדיף על פני פירות ואולם, מספר תכונות יש בו:
א. בגלל תכולת הסוכר הגבוהה, הוא יכול לשמש כחומר משלשל, ועשוי לסייע במצבים של עצירות קלה.
ב. מעבר לכך בתור ממתיק ערכו וטעמו טובים עשרת מונים יותר מאשר של סוכר. ג. את הדבש ניתן למצא בטעמים שונים ומגוונים לפי המקורות מהם הגיע, מה שהופך אותו למאכל מיוחד ועשיר בטעמים. יחד עם זאת, יש לדעת שהאינדקס הגליקמי של הדבש גבוה - מה שהופך אותו למזון שעל הסוכרתיים או לבעלי רגישויות שונות לסוכר, להיזהר באכילתו.
כיום בחלק מהכוורות מאכילים את הדבורים בסוכר לבן רגיל כדי להחזיק את הדבורים בכוורת. אי לכך יש לוודא שהדבש מגיע ממכוורת איכותית.
x עסקים קופונים TV מאמרים שירותים צור קשר