פירות וירקות לפי צבעים


כידוע לכולנו יש חשיבות בצריכת פירות וירקות. פרט ליופי שמקנים הצבעים השונים של הפירות והירקות יש להם אף סגולות בריאותיות רבות. הצבעים מסייעים בהגנה על הגוף מפני מחלות ובהגברת חוסנו. כיום ממליצים רבים לשלב בתזונה היומית ירקות ופירות מכל הצבעים שאפשר, לפי קבוצות הצבע השונות: אדום, כתום – צהב, ירוק, לבן וסגול. זאת, כיון שכל צבע מביא עמו ערך בריאותי מיוחד של הזנה, הגנה ועוד. במאמרי זה אני מבקש להציג בקצרה את הפירות והירקות בחלוקה לפי הצבעים השונים עם התכונות האופייניות להן.

אדום: הצבע האדום נובע מפיגמנט אדום הנקרא ליקופן. הליקופן מגן על בלוטת הערמונית מפני סרטן הערמונית. כמו כן, בכוחו להגן על הלב וכלי הדם. הליקופן נמצא בעיקר בעגבנייה אדומה. מכאן החשיבות לאכול את העגבנייה כשהיא בשלה ואדומה באופן מלא. זאת, כיון שאם לא כן, פרט לעובדה שאנחנו מסתכנים באכילת פרי בוסרי, אנחנו מפסידים את הערך הסגולי החשוב שניתן לקבל מהעגבנייה. הליקופן מצוי אף באבטיח, תפוח עץ אדום, תות שדה, דובדבנים, רימונים, פירות יער אדומים ועוד.

צהב – כתום: מה שנותן לפירות והירקות השייכים לקבוצה זאת את צבעם זה הוא הבטא - קרוטן. תכונות חשובות לחומר זה. ראשית, הגוף יודע להמיר לפי הצורך חומר זה לויטמין A, שלו תפקידים רבים, כולל חיזוק המערכת החיסונית ועוד. הבטא - קרוטן אף מאט תהליכי הזדקנות ומסייע להפחתת הסיכון לסרטן. את הצבע הצהוב - כתום נמצא בגזר, דלעת, דלורית, בטטה, משמש, מלון, מנגו, אפרסמון ועוד.

ירוק: ישנם חומרים רבים האופייניים לירקות ולפירות הירוקים, אבל די אם נתמקד במה שנותן לפירות ולירקות הירוקים את צבעם הירוק - הכלורופיל. לכלורופיל יש חשיבות רבה לבריאות ואתן כמה דוגמאות לכך: הכלורופיל מסייע לייצוב רמת הסוכר בדם. הוא אף מסייע לניקוי הגוף מרעלים שונים כגון מתכות כבדות הוא נקשר אליהם ומונע ספיגתם בגוף. כך הוא יוצא באמצעות הצואה ומוציא אותם מהגוף. הוא מסייע למניעת התפתחות סרטן מעי הגס ואף מסייע בשיפור רמת ההמוגלובין במצבים של אנמיה. בקבוצת הירוקים כלולים העלים הירוקים: חסה, פטרוזיליה, סלרי, כוסברה, שמיר, תרד. מלפפון, קישוא, אפונה, שעועית ירוקה ועוד.

למאמר המשך על פירות וירקות לפי צבעים -
לחצו כאן

x עסקים קופונים TV מאמרים שירותים צור קשר