ילדים כשרים לפסח או קשורים להוריהם?


פורים ידוע כחג המעניק חוויה עוצמתית בלתי נשכחת לילדים כמאמר השיר: "חג פורים חג גדול לילדים". בפורים הילדים במרכז חוויות החג. נותנים לילדים לבחור למה הם יתחפשו, משקיעים מאמץ לחפש עבורם את התחפושת הנכספת וכמובן מצלמים אותם למזכרת עד סוף הדורות. שלא נדבר על הממתיקים שמרעיפים עליהם בשפע ביום אחד - כמות שמקבלים בשנה שלמה.

אך כמו שנאמר - "לכל שבת יש מוצאי שבת". מיד לאחר פורים נכנסים במרץ להכנות המייגעות לפסח.

איזו חוויה מוטבעת בזיכרון ילדינו מההכנות לפסח?
מתח, עצבנות, עבודה קשה שלא נגמרת, הורים עייפים ומותשים? ימים ארוכים שמחכים מתי יחלפו כבר? או שמא ילדינו שמחים על ההזדמנות לשחק הרבה במים וחומרי ניקוי? נהנים מהאי סדר בבית ומכך שההורים עסוקים ואין להם זמן להשגיח עליהם? אולי הם נהנים ממזג האוויר האביבי המזמין לצאת החוצה מהבית? מה ילדינו מרגישים בימים אלו?

לפעמים אנחנו עסוקים כל כך במשימות מעשיות, שאיננו מתייחסים לרגשות שלנו או של ילדינו וזה חבל, כי בירור הרגשות יכול לפנות המון אנרגיה לעשייה משמעותית יותר, יצירתית יותר וחיובית יותר.

שאלו את ילדיכם: מה הוא אוהב בהכנות לפסח בבית? ומה הוא לא אוהב? מה הוא רוצה שיקרה בבית בתקופה זו ומה הוא מעדיף שלא יהיה? מה יכול לעשות לו או לאחרים במשפחה טוב בתקופה זו? מה חשוב בעיניו ומה פחות חשוב?

וכמובן שאתם ההורים שתפו את ילדיכם מה אתם עונים לשאלות אלו. אתם תהיו מופתעים עד כמה שיח פתוח בין הורים לילדים על שאלות אלו יוכל להוביל לרעיונות חדשים ויצירתיים איך להתמודד עם אתגר ההכנות לפסח תוך גיבוש המשפחה, חוויות חיוביות ואפילו הנאה וכיף.

ישנה משפחה, שלאחר נסיון בו האימא הייתה אחראית על הניקיון והילדים "עזרו לה" שינו את הגישה. האימא הביעה וויתור על שאיפותיה שכל האבק ינוקה ושאלה את הילדים - מה רצונם? וראה זה פלא, הילדים הזדעקו ואמרו שאינם רוצים לוותר על חוויית ניקוי החלונות והם רוצים להשקיע בכך.

משפחה אחרת עושה רשימה של כל המשימות, ונותנת לילדים לבחור את המשימות המועדפות עליהם. כל משימה שנעשת מסומנת בחגיגיות ומזכה בהפתעה. ההורים יכולים להחביא מתנות לילדיהם על מאמציהם בהכנות לחג, כדי שהילדים ימצאו בזמן בדיקת חמץ. אפשר גם לתכנן טיול משפחתי לפני פסח שיוצאים אליו לאחר שמסיימים עם ההכנות.

לפני שמתחילים לדבר עם הילדים על המשימות שלהם כדאי שנדבר איתם על הרגשות שלהם. שיח רגשי משפחתי יעניק להכנות לחג גם חוויה חיובית הנאה וכיף בצד הקושי והמאמץ וכמו שנאמר: "אבק הוא לא חמץ וילדים הם לא קורבן פסח"

ניתן גם לקיים שיח דומה בתכנון חג הפסח או ליל הסדר עצמו. וכידוע שם החג פסח – מלשון פה - סח. ואנו מצווים "והגדת לבנך". ההגדה מלמדת אותנו על ארבעה סוגים של שיח עם הבנים ע"פ אופיים המיוחד ויתכן גם שבכל ילד נצטרך לכוון את השיח ע"פ המצב המשתנה. יש מצבים של "את פתח לו" בהם אנו מעודדים את ילדינו לפתוח את אשר על ליבם ויש מצבים של הוראת הלכה מעשית או הפעלת סמכות.

שיהיו הכנות טובות לחג בצד המעשי ובצד הרגשי!

x עסקים קופונים TV מאמרים שירותים צור קשר