מעיינות בנחל סלוודורה - חם בקיץ וגם בחורף


נחל סלוודורה נמצא במרכז מצוק ההעתקים של מדבר יהודה. ראשיתו ברמת המדבר, כשלושה ק"מ מערבית ממצוק ההעתקים.
בדרך לים המלח הוא חוצה את כביש 90, חמישה ק"מ דרומה ממצפה שלם, וששה ק"מ צפונה מהכניסה לשמורת נחל דוד.
הפעם נכיר שני מעיינות וסיפור אחד של מורשת קרב.

 עין סלוודורה

כדי לבקר במעיין נחנה את המכונית בחניון קטן שנמצא ממערב לכביש. נאתר את מקומו בקלות בעזרת השלט שמציין את תחילת המסלול. כאן עומדות בפנינו שתי אפשרויות. ללכת צפונה (כשמעקה הבטיחות בינינו ובין הכביש!) אל השביל המסומן בירוק, שם נרד בסולם אל הקניון. מתחתית הסולם נתחיל לעלות בקניון, עד שנתחבר אל השביל הכחול. אפשרות שניה - לטפס בשביל הכחול, המתחיל בדרך סלולה וממשיך לתוך הנחל. לאחר התחברות השבילים, נמשיך בשביל הכחול ונטפס עד שנזהה במדרון הצפוני שמנגד לנו עץ ירוק גדול, שרוע על המדרון. זהו עץ סלוודורה פרסית שהעניק למעיין ולנחל את שמם. לידו צומחים מספר עצי אשל.


סלוודורה פרסית. צילום: שרגא סטרז

אומנם אין כאן בריכה לרחצה, אבל יש כאן אפשרות לצפות בבעלי חיים ממרחק קצר יחסית ובנחת. נתמקם כעשרים מטרים מן העץ, ונמתין בשקט. כאן נוכל לשמוע את זרזוף המים ואת קולות הציפורים שבאות לשתות מן השלולית שנמצאת מאחרי העץ, ציפורי מדבר בצבעים מרהיבים, כגון
ורדית סיני וגבתון מדבר, יחד עם ציפורים נוספות. אם נשב בשקט אולי נצליח לראות יעלים שיבואו לרוות צימאונן. כדאי להקפיד לסגור היטב את התיקים, כי יש כאן מכרסמים קטנים, מהמין קוצן זהוב, שישמחו להשתתף איתנו באוכל שהבאנו.


ורדית סיני. צילום: שרגא סטרז

עיינות קדם

לאחר שנהנינו מהמקום המרהיב הזה, נחזור בשביל הכחול אל הרכב וניסע כק"מ אחד דרומה, עד שנראה את השלט של נחל קדם, ונבחין בערוץ שעובר מתחת לכביש. נחנה בחניון קטן שנמצא ממזרח לכביש, מדרום לערוץ המתחתר לעבר ים המלח. מכאן נלך חזרה צפונה, נחצה את ערוץ נחל קדם ונמשיך לכיוון צפון תוך כדי שאנו יורדים כ-600 מ' במדרון בשיפוע בינוני לעבר בריכות עגולות, שנמצאות סמוך לחוף הים. אמנם נוהגים לקרוא למעיינות האלה עיינות קדם, אך למעשה הם נמצאים סמוך לשפך נחל סלוודורה לים.


עיינות קדם הצפוניים - בשפך נחל סלוודורה. צילום: שרגא סטרז

יש קבוצה נוספת של מעיינות מדרום לשפך נחל קדם. זה מקומם "הנכון" של עיינות קדם. השטח רצוף בבולענים לא פעילים שחלקם מלאים במים שריחם מסגיר מרחוק את תכולתם - גפרית. את הנביעה נמצא בראש הבריכות. כאן המים חמים - יותר מארבעים מעלות - גם בחורף. ככול שנרד בעקבות הערוץ והבריכות לכיוון הים, כך גם ירד חום המים. מומלץ להתגבר על החשש מהבוץ ולהיכנס למים - חוויה מיוחדת. מכאן חוזרים לרכב בדרך בה הגענו.


יעל שותה מים. צילום: שרגא סרטז

קצת מורשת קרב

כשבעה חודשים לפני מלחמת ששת הימים, התנהלה פעולת תגמול גדולה - מבצע מגרסה, או בשמה היותר מוכר - פעולת סמוע. אחד החלקים המרתקים במהלך המבצע, היה קרב אווירי ממושך בין רן פקר, טייס מירז' של חיל האויר הישראלי, לבין מואפק באדר, טייס האנטר של חיל האויר הירדני. הקרב הסתיים בהתרסקותו של המטוס הירדני, בערוצים העליונים של נחל סלוודורה. לוח זכרון לזכרו של הטייס הירדני הוצב ברמת המדבר, מרחק לא גדול מראש המפל של הנחל.


הערות חשובות - בקיץ רצוי לטייל בשעות אחה"צ, כאשר יש צל. בחורף - יש להתעדכן על שיטפונות צפויים. מומלץ להצטייד במשקפת לצפייה בבעלי חיים בעין סלוודורה, ובבגדים להחלפה לעיינות קדם. חשוב לקחת מים לשתיה. כל הכתוב כאן הינו בגדר המלצה בלבד.


למגוון מאמרים, הרצאות והצעות לסיורים הכנסו לאתר 
www.shragastours.com

 


אהבתם את הכתבה?
הרשמו כאן לקבלת עדכונים וכתבות חדשות

 
x עסקים קופונים TV מאמרים שירותים צור קשר