ריח רע מהפה - מה אפשר לעשות?


נשאלתי לא פעם כיצד ניתן להתמודד עם ריח רע מהפה. כיון שנושא זה מעסיק רבים, בחרתי להתמקד בו.
ראשית, יש לציין שריח רע מהפה הוא תוצאה של גורמים שונים, ויש לבדוק מה הגורם הספציפי לריח הרע ולפי זה לטפל.

ככלל, ריח מהפה הוא תגובה לפעילות חיידקים בפה. ליחלוח הפה על ידי רוק תסלק את החיידקים ואת תוצרי הפירוק שלהם מהפה. לאור זאת, נשימה דרך הפה, צום, עישון ותרופות שונות הגורמים ליובש בפה, ישאירו את הריח בפה.
יש גורמים נוספים רבים לריח מהפה: דלקת בחניכיים, צחצוח לא יעיל של השיניים ועוד. באותם מקרים שהריח נובע מליקוי בהיגיינה יש לשפר את ההיגיינה. במקום שיש חוסר נוזלים יש להתייחס גם לכך. אם יש דלקות חניכיים יש לטפל בהן. אם כל הנ"ל נשלל או טופל והריח הרע ממשיך - יש לבדוק את מערכת העיכול.
ככלל, אני מבקש לציין תחילה שעיקר מה שמשקף ריח רע בפה, על פי המחקרים השונים, לאחר שנשללו הסיבות שהוזכרו לעיל, הוא חוסר איזון של מערכת העיכול.

אתן מספר דוגמאות למה שעלה על פי המחקרים השונים. כל מקרה דורש את הטיפול המיוחד לו.

חיידק הליקובקטר פילורי - חיידק זה מתיישב ברירית הקיבה וגורם בה לדלקת כרונית. כיום ידוע שהוא הגורם העיקרי לכיב בקיבה ובתריסריון (אולקוס). אחד החוקרים של חיידק זה בלע בעצמו מושבה של חיידקי הליקובקטר וחבריו דיווחו שריח צחנה עלה מפיו. נתון מעניין נוסף הוזכר על ידי החוקרים בנוגע לסובלים מריח רע בפה, שכשהם טופלו כנגד ההליקובקטר, היה שיפור ניכר בריח.תולעים - תולעים מוכרים לרובנו. רובינו חושבים שתולעים יש רק אצל ילדים, אבל טעות בידם. תולעים נמצאים גם אצל מבוגרים. אחד המחקרים הראה שטיפול בתולעים ואפילו באמצעים קונבנציונליים (וורמקס) הביא להעלמות הריח הרע מהפה.

ריפלוקס/צרבת – מצב זה מציין חזרה של המזון שנמצא בקיבה אל הוושט. התחושה היא של צרבת. מצב זה עלול לגרום לריח רע מהפה.

תת חומציות הקיבה – הקיבה מפרישה חומצות הנקראות חומצות הקיבה. תפקידן לפרק מזונות בעיקר חלבונים. כאשר הקיבה אינה מפרישה מספיק חומצות קיבה, הרי שהמזון אינו מתפרק כראוי ומזון השוהה בקיבה זמן רב עלול להרקיב. נוצרים גזים שעולים למעלה ויחד איתם מעלים גם ריחות לא נעימים מהקיבה והתוצאה ריח רע.

ישנן סיבות נוספות לריח רע מהפה, וכאמור לכל גורם דרך טיפול המיוחדת לו. מה שצריך הוא לאבחן ועל פי זה לטפל. בהצלחה ולבריאות.למאמרים נוספים של אליהו שכטר הכנסו: http://www.reoot.co.il/
 אהבתם את הכתבה?
הרשמו כאן לקבלת עדכונים וכתבות חדשות

x עסקים קופונים TV מאמרים שירותים צור קשר