משפצים? רוצים לדעת יותר על בניה קלה? זה המדריך בשבילכם.

מהי בניה קלה?

ישנה הגדרה מדידה לבניה קלה, לפי משקלם של קיר ורצפה למטר מרובע. אך אם נעזוב את הנוסחאות נאמר שככלל זוהי שיטת בניה שונה מהמקובלת בארץ: ברזל ובטון, בלוק על בלוק. רוב הבתים בישראל בנויים כיום כמעט כמו שבנו אבותינו במצריים לפני 3,500 שנה: אבן על אבן, טיט וטיח. כיום נכנסות לשוק שיטות בניה מתקדמות יותר, הנקראות בניה מתועשת או תעשייתית. בשיטות אלה ניתן לבנות גם במשקל ובגובה רב, אך הפשוטות שביניהן קלות משקל ובד"כ מתאימות לבניית מבנים קטנים בעלי קומה אחת. אלה שיטות הבניה הקלה.

הבניה בה אני עוסק מורכבת משתי שיטות עיקריות: בניה בפאנל ובעץ. הפאנל הוא כמו שאמרנו לוח פח כפול, בממולא בחומר בידוד, בד"כ קלקר. הבניה בעץ נקראת גם בניה אמריקאית, ומבוססת על תשתית של קורות עץ זו לצד זו, המצופה בסוגי ציפוי שונים מבחוץ ומבפנים: עץ מלא בחתכים שונים (או גבס מבפנים), או לוחות עץ שבבי אותו ניתן גם לטייח.
יתרונות השיטה
בדילמות רבות בבניה אין טוב ורע, אלא לכל צד יש גם יתרונות וגם חסרונות, כך גם בבניה קלה. מקובל לחשוב כי היתרון המרכזי של בניה קלה הוא מחיר נמוך, אך זה לא תמיד נכון. אמנם עלויות הבינוי עשויות להיות זולות, אך למחיר ישנם גורמים רבים. למשל – מבנה יחיד, קטן וחד קומתי כמו תוספת חדר, מחסן, מבנה תעשייתי, משרד בחצר או צימר, במפרט די בסיסי, עשויים להיות זולים מאד. אך בית מגורים תקני שלם, על מגרש של חצי דונם, יכלול מרכיבים רבים שיצמצמו את הפרש המחיר: ממ"ד, שיביא איתו בד"כ רצפת בטון ויסודות, תשתיות ופרטי גימור שונים, שמחיריהם שווים לכל בנאי. אם נצרף לכך את מחיר הבניה הזול בתקוע, מהזולים בארץ, נגיע להפרש לא גדול.

אז מה בכל זאת טוב בבניה קלה? ראשית, כפי שצייננו, היא מתאימה יותר וזולה יותר במבנים יבילים או תוספות לבית תקני קיים, ופחות בבית תקני. בנוסף: היא מהירה, נקייה ומדויקת יותר. היא נוחה לתכנון ולשינוי, למאמיני האקולוגיה – היא ירוקה יותר בהרבה פרמטרים, לאוהבי העץ – היא אסתטית, רומנטית ורבת קסם, ולפטריוטים שבינינו – היא בד"כ זמינה יותר בעבודה עברית.מידע "משעמם" אבל מועיל:

לפני שנגיע לטיפים מאוצר הסודות המקצועי, קבלו סקירה תמציתי וזריזה של נתונים שיסייעו לכם בבואכם לבצע עבודות בניה קלה או עבודות עץ בבית. מפאת עומס המידע - אם אתם לא עומדים בפני בניה או צמאי ידע – אתם יכולים לדלג ישר לפסקת הטיפים....

  • פאנל מבודד - הפאנל מיוצר במספר מפעלים בארץ (למשל במישור אדומים, בית שמש ושדרות), מגיע בעובי של 5 ס"מ, 7 ס"מ או 10 ס"מ, מבודד קלקר או צמר סלעים (פחות שכיח, ומיועד לכיתות הדורשות תקן כיבוי אש). המפרט הקלאסי מגורים הוא פאנל קלקר בעובי 7 ס"מ לקירות, ובאזורי אקלים קשה - עובי 10 ס"מ לגג. יש המוסיפים לו גבס מבפנים, וטיח אקרילי ("שליכט צבעוני") מבחוץ. הטיח יוסיף שכבת איטום ומראה ביתי, והגבס יאפשר שכבת בידוד נוספת, והסתרת צינורות תשתית, ויתן גימור ברמה ומראה של בית. חדר או שניים יכולים להיות בנויים מפאנל בלבד, ללא תשתית. למבני ציבור ומבנים גדולים (יותר משני חדרים, או מפתחי תקרה של יותר מ-4 מ') תידרש תשתית להחזקת הקירות והגג. ניתן לבנות תשתית עץ, אך בד"כ מהנדסי בניין ידרשו תשתית פלדה, מכיוון שבניה בעץ נדירה בישראל, ומהנדסים לומדים ורגילים לעבוד עם ברזל כפרט החיזוק בבניין.

 

  • רצפה - הפתרונות הזולים, היפים והקלים שאני בד"כ מציע ללקוחותיי לריצוף מבנים קלים הם תשתית ולוחות עץ, ועליהם ציפוי של גלריה (עץ אורן מלא) / פרקט למינציה או הדבקת pvc(ציפוי פלסטיק מודבק, המוכר לנו מקרוואנים ובשל כך שנוא על מתנחלים...).

 

  • עבודות עץ- רוב עבודות העץ יבוצעו בעץ אורן, המיובא מארצות הצפון: קנדה, רוסיה וסקנדינביה.

העץ צריך להיות מהוקצע (משוייף) וצבוע (נגד פגעי אקלים – גשם ושמש). לעיתים, באזורים רבי צמחיה, נזדקק גם לעץ מחוטא, נגד מזיקים. העץ המחוטא נראה ירוק יותר.

 

קורות האורן, בעובי של עד 5 ס"מ וברוחב של עד 20 ס"מ, מגיעות בד"כ מוכנות מהיבוא באורכים של 3 – 6 מ', בדילוגים של 30 ס"מ (לדוגמה 3.3 מ', 3.5 מ', 3.8 מ' וכן הלאה).
לא תמיד נמצא כל מידה במלאי של כל מחסן. עץ עבה יותר וארוך יותר נקרא גושני או רב שכבתי, והוא מגיע באורכים של כ-6 עד 12 מ'! קיים בשוק גם עץ המכונה "פיני לבן" – שהוא האשוח, אחיו הצעיר והרכרוכי של האורן. הוא מכונה "קרש בניין", בד"כ הוא לא מהוקצע ונמכר בעיקר באורך 3 מ' ומשמש לתפסנות של יציקות בטון.

איפה קונים עץ? עץ לבניה (להבדיל מעץ לנגרות) נמכר במחסני עץ המיועדים לבנאי עץ וגגנים (בוני גגות) ברחבי הארץ. מחסני העץ הסמוכים לחיפה ואשדוד בד"כ גדולים יותר ועשויים להיות זולים יותר. בירושלים ישנם מספר מחסני עץ טובים באיזור גבעת שאול ומושב אורה, אך בדרום העיר, תלפיות, ישנם רק מחסני עץ לנגרים, המוכרים פלטות לארונות וכדומה. במחסנים אלה העץ המלא יהיה יקר יותר ובמלאי דל יותר.

 

  • דֶקים –דק הוא ריצוף עץ מחוץ לבית. הדקים המקובלים עשויים ביסוס אבן, תשתית עץ וציפוי מעץ אורן או איפאה. האיפאה קשיח יותר, מחירו כפול והוא נחשב יוקרתי יותר. אך גם דק אורן שבנוי ומתוחזק נכון יחזיק עשרות שנים. ישנם גם אמני וחרשי עץ העובדים עם סוגים נוספים ומיוחדים של עץ, כמו הארז, אלון וטיק, ובשנים האחרונות נכנסים לשוק גם הדקים הסינטטיים – קורות פלסטיק דמוי עץ, שיתרונם בכך שאינם מתיישנים.

 

  • פרגולות –פרגולה היא מבנה קורות עץ שמתאים לקירויים וציפויים שונים. "פרגולה קלאסית" (מונח מקצועי!) היא מבנה המתאים להנחת גג רעפים: קורת עץ בחתך 5 על 15 ס"מ, כל 60 ס"מ. "פרגולה גושנית" תהיה עשויה בד"כ מקורות עבות יותר של כ-15 על 15 ס"מ, והמרחק ביניהן יגיע לכמטר אחד.

  • ציפויים וקירויים- פרגולה של קורות בלבד, ללא ציפוי, נועדה בעיקר להגדרת חלל וצרכים אסתטיים, אך לא ממש מועילה לשימוש בשטח שתחתיה. על גבי הפרגולה ניתן לצפות ציפויים שונים, ולהלן סקירתם המהירה, מהזול ליקר, בשתי קבוצות:

ציפויי הצללה: רשת צל ("יוטה" בפי העם), במבוק לסוגיו, רשתות עץ וסרגלי הצללה ("לאטות") שהם פסי עץ עם רווחים קטנים ביניהם, ישרים או מוטים ב-45 מעלות לכיוון דרום.

ציפויים נגד גשם- איסכורית (פח גלי), סנטף (פלסטיק גלי) שקוף או בצבעים שונים, פוליגל (בצבעים שונים ובעובי של 6 עד 20 ס"מ), ופתרון קירוי מעניין שמופיע באיזורנו לאחרונה: אונדוליין – לוחות דמויי אסבסט, רק בלי הכיף של הסרטן.

טיפים וסודות מאוצרות הבנאים

תחזוקת עץ, מיתוס ואמת- מכל מקום בארץ שמעתי את המילים "עץ לא מתאים לאיזור שלנו". נכון, יש פחות בניה בעץ בישראל, אבל לא רק בגלל השמש אלא בגלל שככה התרגלנו - יש לנו יותר אבנים מעצים. ניתן לבנות בעץ בארץ, אך יש לוודא שהמבנה בנוי נכון מבחינה מקצועית, ולתחזק אותו מדי פעם בצביעה.

צבעו את העץ- עץ דורש צביעה מדי פעם (פעם בשנה במקום חשוף להרבה שמש, פעם בחמש שנים במקום מוצל יותר). צביעת מבנה או פרגולה תקח לכם או לפועל שתשכרו כמה שעות. צביעת דק לוקחת כחצי שעה, ומבוצעת כמו ספונג'ה: בעמידה, עם מברשת רולר, מקל מטאטא ומוזיקה מזרחית. השתמשו בשמן ולא בלכה, הדוהה בשמש. השמנים האמריקאיים (מחברות "בונדקס" ו"פלוד") הם המומלצים ביותר.

אל תתקינו פרקט לבד- פרקטים זולים קשים להתקנה. הזמינו אותם עם מתקין מקצועי, זה שווה כל שקל.

דאו שהדק שלכם בנוי נכון- יש להפריד עץ מאדמה ע"י ביסוס - דק המונח על אדמה ישתה מים וייסדק. בכל עבודת חוץ יש לוודא שישנם רווחים בין לוחות העץ – למניעת התנקזות מים על פני העץ.

אל תתפשרו באיטום- בניה היא מקצוע לא קל, הנמדד ביכולת איטום. כל קבלן, אפילו הגדולים והמקצועיים ביותר, נקרא לפעמים בימות הגשמים לתקן תקלות איטום. קבלו את זה בהבנה אבל אל תוותרו על רמת איטום גבוהה ומחויבות לתקן במקרה הצורך.

הזהרו מאיסכורית- פח איסכורית הוא זול אבל עלול להתנפנף ברוח ולהרעיש בגשם. מבנה איסכורית שלא נבנה ביסודיות עלול להתפרק ברוח חזקה ולסכן חיים.
דברו עם הבנאי לפני המהנדס- כפי שציינתי, מהנדסים ידרשו בד"כ תשתית ברזל כבדה ויקרה למבנים. אם אתם זקוקים למבנה עם אישור ותוכנית מהנדס (לפי החוק כל מבנה חייב בהיתר ותוכנית מהנדס. לו יהי) - קבלו מאיש מקצוע הצעה לתשתית עץ שעשויה להיות קלה וזולה יותר, והעבירו אותה לבדיקתו ואישורו של המהנדס.

בנאי אינו נגר- אלה שני מקצועות שונים, המתאפיינים בחומרים, שיטות וכלים שונים. היעזרו בבנאי עץ לביצוע עבודות עץ מלא ברמת גימור גושנית ופשוטה, אך לבניית ארונות ורהיטים מדויקים יותר פנו לנגר.

כבדו את הפועלים- הם עובדים קשה, בשבילכם. לא צריך לפתח איתם שיחות נפש או לכבד אותם בטיפ שמן, אך מים קרים בקיץ, כוס תה או קפה בחורף ומילה טובה באביב יספיקו בד"כ.

היו הגונים והתחשבו בקבלן שלכם- יש קבלנים טובים. שבהחלט משתדלים לעשות את מירב המאמצים לביצוע איכותי ומדויק. אז אתם מצידכם השתדלו להקפיד להסדיר את התשלומים בזמן.
והכי חשוב: קחו את הבניה בראש פתוח ובקלות- בניה היא ענף מורכב, רב עלויות, ידע ומשמעות. קבלו מראש טעויות, גם של עצמכם, ותיהנו מהדרך שביצירה. היו בטוחים בבחירות שלכם, והיו שמחים בתוצאה. בניה נעימה, קלה ומבורכת לכולנו.

 אל תפחדו מפאנל חשוף!
אם חשבתם לבנות או להרחיב מבנה קל בתקציב מינימאלי- ניתן לבנות מבנה מפאנל מבודד לבן חלק, ולהשאיר אותו חשוף! תוספת גבס בפנים עשויה לייקר ולהאריך משמעותית את הבניה.
עם קצת טעם טוב וכישרון ניתן לצבוע קירות פאנל חלק ולעצב מבנה קל בצורה מרהיבה! כפי שתוכלו להבחין בתמונות החדר המקסים שעיצבה טליק המוכשרת (צילום: דעאל)
 אז אחרי כל המידע המקצועי, מעט עלי. שמי שלמה בשן, בן 34, נשוי ואבא לילדים, גר בתקוע. גדלתי בישוב נווה דקלים שבגוש קטיף, ובכל יום ויום ב-8.5 השנים האחרונות חיי מושפעים ומתנהלים בצל הגירוש, המכונה "ההתנתקות". גם הדרך אל העיסוק שלי עוברת דרך הזיכרון, החורבן והבניין.

התחלות
את המבנה הראשון שלי בניתי כתלמיד בגיל התיכון. בקתת עץ קטנה ליד בית הוריי. זה היה חדר השינה שלי, והייתי גאה בו מאד. לאחר השירות הצבאי החלטתי לצאת למסע בארץ, ולחפש מקום עבודה בתחום החקלאות או הבניה. רגליי הובילו אותי לישוב רחלים, בו עבדתי כפועל בניין. לאחר מכן עבדתי תקופה מסוימת בנגריית עפרה. משני המורים הראשונים שלי, דוד חזני יבל"א והנגר איציק כהן ז"ל למדתי הרבה בתחום המקצועי, אך בעיקר רכשתי את האהבה לעמל, לעשייה, ליצירה, לידע המקצועי וללמידה עצמה.
לאחר מכן ניסיתי למצות את האהבה הזו בבית הספר לארכיטקטורה באוניברסיטת אריאל, אך בתום השנה הראשונה ללימודים נשאבתי למאבק הציבורי והאישי נגד הגירוש מגוש קטיף, ולאחריו המצב הכלכלי והנפשי לא אפשרו לי להמשיך ללמוד ויצאתי אל שוק העבודה. לאחר שנים ספורות בהן עסקתי בתחומים שונים, בין השאר בתוכן ובעיצוב, החלטתי להיכנס לענף הבניה באופן מקצועי ולטווח ארוך.
העיסוק שלי:
יחד עם צוות העובדים הנאמנים שלי אני עוסק בתכנון וביצוע בניה קלה. שזה בקצרה בניה בעץ ובפאנל.
אנחנו משתדלים לעבוד ברמת תכנון וביצוע גבוהה ובאווירה טובה, באהבה ובלי לחץ. אני שואף לשמור על התפתחות מקצועית ולמידה מתמדת, ולהעניק את מירב הידע והכלים לעובדים.

אני מזמין אתכם לצור עימי קשר בעת הצורך.

שלמה בשן

x עסקים קופונים TV מאמרים שירותים צור קשר