מתחיל להתחמם! לפני שבוחרים חוג שחייה - דברים שחשוב לוודא

 


      

טיפים לבחירה נכונה של חוג שחייה


אתם או ילדכם נזכרים שהבטחתם להם בקיץ שעבר שילמדו לשחות בשנה הבאה, והנה זה הגיע. ה"שנה הבאה" כבר כאן.
רגע לפני שאתם כבר מתקשרים ומתעניינים בבריכה הקרובה מתי מתחיל חוג שחיה,
ישנם כמה דברים שחשוב לדעת לפני שבוחרים חוג שחיה:


א. רישיון בטיחות של המתקן
ב. הכשרה / ניסיון של המדריך/ה
ג. תיאום ציפיות.
ד. וגם למבוגרים מותר ללמוד...א. בטיחות המתקן: 

כיום קל מאוד לבנות בריכה בחצר, אפילו גדולה, ומרשימה, וזה כיף שיש לשכנים בריכה גדולה בחצר ואפשר לקפוץ ולשחות אצלם, ואפילו הבת של השכנים פותחת חוג שחייה וזה קרוב לבית. רגע, ללמוד לשחות בקבוצה, יש לזה משמעות ואחריות. 

לכן, בררו היכן מתקיימים שיעורי השחייה, האם המקום בעל רישיון להפעלת עסק? האם המקום מורשה מטעם משרד הבריאות? האם המים מטופלים ומחוטאים כמו שצריך? האם הבריכה מופעלת ע"י מפעיל/ת בריכות מוסמך/ת? האם ישנה רחצה חופשית במקביל לשיעור היכולה לגרום להמולה בבריכה? וגם לתנאים שמסביב יש חשיבות, בריכה מקורה, מלתחה, מקלחת, שירותים...

כמו שאמרנו, דבר ראשון בטיחות.ב. הכשרה/ניסיון של המדריך/ה:

אחרי שווידאנו שהמקום ראוי, מורשה, נבדוק מי מלמד את הילדים.
מי המדריך/ה / הצוות שמלמד/ת את החוג? כמה ילדים יהיו עם מדריך/ה?

האם יש שירותי הצלה, לא בהכרח צריך, זה תלוי בנפח המים ובעומק הבריכה. בבריכות קטנות בד"כ החוק לא מחייב הפעלה של שירותי הצלה. בד"כ מקומות מורשים מעסיקים רק מדריכים/ות בעלי תעודת הכשרה מוסכמת, והמקום מבוטח. 

במידה ויש לכם בריכה בבית, ושכרתם מדריך/ה, חשוב לדעת את הרקע ההכשרתי של המדריך/ה: תעודה ממקום רישמי, ניסיון בהדרכת ילדים, וודאו שיש רקע בהגשת עזרה ראשונה ותעודה בתוקף. וכדאי תמיד שאדם נוסף יהיה נוכח בשטח.ג. תאום ציפיות:

מיומנות של שחיה היא לא כ"כ פשוטה כמו "לרכב על אופניים" ודורשת שילוב של ריכוז, מוטוריקה וקורדינאציה. אין כזה דבר שבוודאות הילדה תדע לשחות אחרי 10 או 12 שיעורים. רק לאחר שהמדריכה תראה את התנהגות הילדה במים ניתן יהיה להעריך כמה זמן ייקח לה ללמוד ולשחות טוב. לפעמים דווקא ילדים המוכשרים בפעילות גופנית אחרת לא מצליחים לשחות בקלות כ"כ.
לכן יש לעשות תיאום ציפיות לגבי מה נלמד בחוג.

ילד בגיל 5, ולפני גן חובה לא יהיה שחיין לאחר קורס אחד, יתכן שיהיה עצמאי במים, יתכן שיוכל לעבור מרחק של 10-15 מטר באופן עצמאי, אך בוודאי יצטרך המשך לימוד לשיפור ודיוק השחייה.
לכן חשוב לדעת את מס' הילדים בקבוצה, איזה סגנונות מלמדים ולבנות ציפיות בהתאם.

הגיל המומלץ להתחיל ללמוד שחיה בקבוצה הוא לקראת סיום גן חובה, גילאי 5.5-6 כהכנה לכיתה א'.. . באופן פרטני ניתן אפילו להתחיל לפני, רק בידיעה שיתכן שייקח זמן רב יותר.

בשלות ריגשית ופיזית
היות ובשחייה משולבים מספר מערכות: נשימה, מוטוריקה גסה, קורדינאציה, יש ילדים שלעיתים עדיין לא בשלים ללימוד שחיה, והם מעדיפים לשחק במים, אולי חוששים להכניס את הראש, הגפיים שלהם יחסית קטנות והתנועות לא יעילות ביחס לגוף במים ( לא מצליחות לגרוף מים ולכן לא מתקדמים) במקרים כאלו כדאי לחכות מעט ובינתיים לא להתייאש מהמים אלא לבוא לשחייה טיפולית –הידרותרפיה לחיזוק הגוף, ולבשלות ריגשית, ולהגיע לחוג שחיה עם מיומנויות מים וידע מוקדם.

בכל מקרה ילד שחושש מהמים ומההמולה בבריכה שמסביב אין ללחוץ עליו בכח.
אנחנו רוצים שיאהב לשחות ושיהנה מהחוג ובלחץ זה לא יגיע בכל מקרה.

וזכרו, עצם השהות והתנועה במים כבר מחזקת את גופו של הילד – אז גם אם הוא שוחה "עם ראש בחוץ" או עם תנועות לא מדוייקות זה לא לשווא, הוא מתחזק. מה שכן ידרש מאמץ גדול יותר בעתיד לתקן את התנועות לשחיה נכונה.ד. גם למבוגרים מותר ללמוד:

לימוד שחיה זה לא רק לילדים,
למבוגרים, גם אם למדתם לשחות וקצת שכחתם, או אפילו מעולם לא למדתם באופן מסודר, או נתקעתם אם הראש בחוץ - אל תמשיכו לשחות כך, כי כן נגרמים נזקים משחיה לא נכונה לאורך זמן... כדאי לקחת כמה שיעורים לתקן את השחייה ולסגור את הפינה ולשחות נכון עם או בלי הילדים.


שיהיה קיץ טוב ורטוב.---

טלפון: 0559780538
אתר:  לגעת במים - בריכה לימודית/טיפולית.
פייסבוק:  לגעת במים
מייל:   [email protected]

 

 

 

 

 

x עסקים קופונים TV מאמרים שירותים צור קשר