אהבה וקבלה ללא תנאי - כלבנות טיפולית      

את שירה חשוב פשוט לשמח ולהעלות לה חיוך על הפנים.. וזה לא פשוט.

ליוני צריך לעזור ללמוד להישאר בחדר לאורך זמן בלי לצעוק ולנשך את עצמו.

ועם נעמה בכלל העבודה היא ללמוד שהיא מסוגלת ומוצלחת וגם לחכות בסבלנות לתורה בלי להתפרץ.

אני נכנסת עם הכלבים והעבודה מתחילה.

נעמה תלמד את הכלב לקפוץ דרך חישוק ולעמוד לה על הכתפיים.
שירה תקבל נשיקות מהכלב, תלטף ותבריש אותו.
ויוני ישיר שירים על כלבים בזמן שהוא מאכיל את הכלב בבמבה וכמובן אוכל בעצמו..

 

לא רבים שמעו על כך, אך בתוך התחום הרחב של טיפול בעזרת בעלי חיים ישנו תחום שלם מיוחד וקסום של טיפול באמצעות כלבים. 

בעזרת הרבה חוויות, וכמעט בלי שנשים לב, מתבצעת פה עבודה של ויסות מגע, קבלת גירוי תחושתי, עבודה על מוטוריקה, שיפור דימוי עצמי, דחיית סיפוקים, תכנון משימות ועוד ועוד.
אם גידלתם כלב בעבר אולי תוכלו להבין קצת יותר מה מיוחד בכלב, מה יש בו שמכנים אותו ידידו הטוב של האדם, מה יש בו שהוא זוכה לנישה טיפולית בפני עצמו.

בשונה מעבודה טיפולית עם בעלי חיים שונים, ייחודו של הכלב הוא ביכולת שלו להגיב, להביע את עצמו, ליצור קשר ישיר עם המטופל. הכלב בראש ובראשונה נותן אהבה ומקבל אהבה ללא תנאי. מקבל בני אדם כפי שהם בלי שיפוטיות. 

דרך המגע בכלב, אילופו, טיפוחו ועבודה על משימות שונות שיש לבצע בעזרתו, ניתן לשפר את חיי האדם הבוגר והילד במגוון תחומים מוטוריים, נפשיים וחברתיים.

לכלבנות טיפולית השפעות מדהימות בתחום חיי המטופל:

רגשי- לטיפול יש איכויות רגשיות חזקות יותר מעצם היותו של הכלב חיה שמזהה מצבים רגשיים ומגיבה להם. כלב יכול לזהות עצב ולהגיב. בעלי כלבים מספרים שכשהיו עצובים כלביהם התנהגו לפתע בצורה שונה מהרגיל וניסו לנחם אותם. כאשר בזמן טיפול יש כעס שיוצא מהמטופל הכלבים משקפים את הכעס ומראים אי נחת מהסיטואציה, כאשר המטופל שמח הכלבים שמחים יחד איתו וקופצים ומכשכשים בזנב.
אי אפשר להישאר אדישים להתנהגות כזו מצד הכלבים. בטיפול רגשי המחוות האלו חשובות ואף מועילות ומקדמות את הטיפול.

בטחון עצמי- ניתן לעבוד בעזרת עבודה עם כלבים על חיזוק הבטחון העצמי. כלבים מעצם היותם חיות להקה זקוקות למנהיג אסרטיבי שינהיג אותם. אלו שעובדים עם הכלבים לומדים להיות מנהיגים, להוביל אחריהם את הכלבים. לא לכל אחד קל להיות מנהיג, אנשים עם בטחון עצמי ירוד ותחושת מסוגלות נמוכה עוברים בעזרת הכלבים תהליך של עבודה על חיזוק נקודות אלו.

מצבי רוח- מחקרים הראו שמגע עם בעלי חיים השפיע בצורה חיובית על המצב ההורמונאלי. הייתה עליה אצל נבדקים בהורמונים שתורמים למצב הרוח לאחר שטופלו בעזרת כלבים. 

סנסומוטורי- הכלבים יכולים לסייע בשיקום ושימור יכולות מוטוריות ובקבלת גירוי תחושתי. המגע שהמטופל יוצר עם הכלב הוא מיוחד במינו. הכנסה של כלב לתהליך השיקום מוסיפה עניין, שמחה, מעוררת מוטיבציה, ומשפרת את הביצועים של המטופל. ניתן להשתמש בכלב לעבודה על מגע נכון. ויסות מגע. הגדלת טווח תנועה. ועוד.

אילוף- אחד הכלים שמשתמשים בהם בעבודה עם הכלבים הוא כלי האילוף. המטופל לומד לאלף את הכלב ובכך יכול להשיג מטרות רבות כגון שיפור הדימוי העצמי, רכישת אסרטיביות, דחיית סיפוקים, קבלת גבולות, מוטיבציה לעבודה וללמידה ועוד.שאלות נפוצות

באילו כלבים משתמשים?

הטיפול נערך עם כלבים המאולפים במיוחד לעבודה עם האוכלוסיות איתם הטיפול מתבצע. הכלבים נבחרים בקפידה בשל האופי הנוח שלהם ולעיתים גם לפי הגזע שלהם.

הכלבים הטיפוליים מתחילים את הכשרתם כבר מגיל צעיר. הם נחשפים לסוגי מגע שונים נעימים יותר ופחות כך שבמהלך עבודתם גם אם יתקלו בסיטואציה של מגע לא נעים הם לא יבהלו וכמובן לא יגיבו בתוקפנות. כלב שרגיל למשפחה נורמטיבית ונתקל באנשים השונים מהמוכר לו, לדוגמא כסא גלגלים, צרכים מיוחדים ואפילו סתם סביבה רועשת מאוד, עלול להילחץ ולהסגר או להגיב בתוקפנות. הכלבים הטיפוליים נחשפים מגיל מוקדם לסוגי אוכלוסיות שונים ולהתנהגויות חריגות.

לדוגמא טישו, הכלבה הטיפולית שאיתה אני עובדת, מגיל צעיר מאוד הגיעה איתי להוסטלים של אנשים בעלי נכויות, פיגור, אוטיזם ועוד ואף עבדה במסגרות חינוכיות של ילדים ונוער. היא פגשה ריחות שונים, אנשים שונים, סוגי מגע שונים, והפעלות שונות ולמדה ליהנות מכך. כיום, כשטישו מגיעה למסגרת כזו, היא מתחילה לכשכש בזנב ולשמוח ויודעת שבשבילה הכיף מתחיל.


למי זה מתאים?
כמעט כל אחד יכול להרוויח משהו מהעולם הזה בין אם הוא מוכר לו ואהוב עליו ובין אם הוא לא מוכר ואפילו מפחיד.

הטיפול מתאים כמעט לכל סוג של אוכלוסיה. ילדים, מתבגרים, קשישים, פגועי נפש, בעלי לקויות שונות ועוד. כמובן שלכל טיפול יעדים משלו והדרך לכל טיפול משתנה מאדם לאדם לפי הצורך של כל אחד ומה שמתאים לו.

מלבד הטיפול ניתן גם להזמין סדנאות חד פעמיות לאירועים כגון ימי הולדת, קייטנות ועוד.


---טלפון:  0559780894
אתר:
שלומית רימון כלבנות טיפולית

 

 


 

 

x עסקים קופונים TV מאמרים שירותים צור קשר