צינון

בס"ד 

רבים מאתנו סובלים בחורף מגודש באף (נזלת). זהו אכן דבר הגורם לנו מטרד גדול. הנזלת מכבידה על ההתנהלות היומית, מפריעה לנו בפגישות חשובות ויש רבים שאף מתקשים לישון בלילה בגלל אף סתום. 
קיימים תכשירים רבים להתמודדות עם הנזלת, החל מטיפות אף שמשחררות את האף הסתום ומאפשרות להירדם והמשך בכדורים המייבשים את הנזלת.

 

ואולם, אף לא אחת מ"פיתרונות" אלו באמת פותרים את הבעיה, ולכל היותר הם מקילים עלינו את ההתנהלות היום יומית.
יתירה מכך, לא רק שאינם פותרים, כי אם אפילו יש מקום לטעון שהם מזיקים ומרחיקים את פתרון הבעיה, כפי שיבואר בהמשך.

תחילה יש לשאול מהי נזלת ומדוע היא קיימת. כמו כן, מהיכן מופרשת הנזלת?
במקומות רבים בגופינו קיימת רקמה רירית העטופה בנוזל צמיגי, הריר. הריר מופרש מתאי ריר הפזורים במקומות שונים על פני הרקמה הרירית. הרקמה נמצאת במערכת העיכול, מערכת הנשימה ועוד.

תפקידים שונים לקרום הריר: סיכוך – דוגמא לכך היא מערכת העיכול. הריר מסייע למזון להחליק ולעבור דרך הוושט אל הקיבה וכך להמשיך הלאה דרך כל מערכת העיכול.

תפקיד נוסף הוא הגנה.
כיון שהריר דביק הוא לוכד בתוכו חומרים מזהמים שונים כגון עשן, אבק, חיידקים ווירוסים שונים וכדומה. בכך נמנע מהמזהמים השונים להגיע למקומות שבהם הם יכולים להזיק.
דוגמא לדבר הן הריריות הנמצאות באף. מצב שבו יש הצטברות של מזהמים גורם לגירוי בלוטות הריר ואז מופרש ריר שלוקח אתו את הפסולת המזהמת הנוזלת אל מחוץ לאף וזה מה שנקרא "נזלת". מצב זה עדיין בגבול הנורמלי, זה תהליך ניקוי טבעי. זאת דרך של הגוף לסלק ממנו מזהמים וכך להגן על עצמו.

ואולם, עיקר בעיית הנזלת נובעת מסיבות תזונתיות.
תזונה הכוללת הרבה ממתקים, ג'נק פוד, מוצרי חלב ויש אף כאלו שאצלם יהיה זה עוף ובשר, בצקים ולעיתים תרופות שונות וכדומה גורמים לשיבושים בתפקוד מערכת העיכול הגורמים להצטברות פסולת ורעלים ברקמות.
הגוף מפריש את הפסולת אל מחוץ לגוף בדרכים שונות. בין השאר דרך הריר, הנזלת.

במובן זה, הנזלת כמו שלשול והקאות, הכרחיים כדי לשמור ולהגן על הגוף מהפסולת הרעילה שקיימת בו.

מצב זה אולי לא נעים ואולי אפילו מטריד, אבל האם נכון יהיה לקחת כדור לייבוש הליחה? הרי בכך אנחנו משאירים את הזיהום באף!? האם הפתרון הוא טיפות שפותחות את הנחיריים ונותנות אשליה של ריפוי?

יש לזכור שבסוף הפתרון האמיתי הוא שיבה לאורח חיים נכון ובריא. ואכן, עובדה היא שרבים שפעלו כך נושעו ממטרד הנזלת.

לבריאות!

בברכה ושבת שלום

x עסקים קופונים TV מאמרים שירותים צור קשר